DUYURULAR
Erdoğmuş: Alın Terini Kazanıma Dönüştüren Sendikacılık Yapıyoruz

Erdoğmuş: Alın Terini Kazanıma Dönüştüren Sendikacılık Yapıyoruz


"Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye, Hedef 1 Milyon Üye" sloganıyla Aksaray’da yapılan toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, “Güveni güce, alın terini kazanıma dönüştüren sendikacılık yapıyoruz.” dedi.

Memur-Sen Aksaray buluşması "Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye, Hedef 1 Milyon Üye" sloganıyla Belediye Tiyatro Salonunda yapıldı. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Memur-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları ile çok sayıda Memur-Sen üyesi katıldı.

YOLUMUZDAN DÖNMEYİZ

Konuşmasında son günlerde artan terör olaylarına değinen Uslu, "Terör örgütleri, terör örgütlerine destek veren küresel güçler ve işbirlikçileri büyük ve güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Türkiye ne zaman ayağa kalksa, soylu bir yürüyüş başlatsa engellemeye çalışıyorlar. Dün vesayetçiler bugün ise terör ile yükselişimizi durdurmak istiyorlar. Buna izin vermeyiz. Biz yeniden büyük Türkiye, daha adil bir dünya için yola çıktık, idealimizi gerçekleştirene kadar yolumuzdan dönmeyeceğiz" dedi.

İRADEMİZE DE GELECEĞİMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Son on yılda elde edilen kazanımların hedef alındığını vurgulayan Uslu, "Bizimde altında imzamız ve alın terimiz olan kazanımlarımızı kimsenin yok etmesine izin vermeyiz. Geleceğimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi ve istikrarımızı sarsmalarına göz yummayız, yumamayız. İrademize de geleceğimize de sahip çıkacağız" diye konuştu.

ORTAK BİR TAVIR SERGİLEMELİYİZ

Uslu, " Emperyalizmin tetikçilerine karşı birliğimize sahip çıkma vaktidir. Hain terör saldırılarına karşı vereceğimiz en büyük cevap ortak bir tavır sergilemektir. İrademizi çalmak isteyenlere verilecek cevap sandığa sahip çıkmaktır" şeklinde konuştu.

ALIN TERİNİ KAZANIMA DÖNÜŞTÜRDÜK

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, ise konuşmasında 3. Toplu Sözleşme kazanımlarını anlattı. Erdoğmuş, "Güveni güce, alın terini kazanıma dönüştüren sendikacılık yapıyoruz. Direnerek başladık, kazanımlarla bitirdik, bugüne kadarki en iyi Toplu Sözleşmeye imza attık" dedi.

TOPLU SÖZLEŞMEDE ÖNEMLİ KAZANIMLAR

Erdoğmuş, toplu sözleşme kazanımlarıyla ilgili konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11.3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7.12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19.2 zam demek. Bu zamlardan sonra 2017 yılı Temmuz ayında bekar olan en düşük devlet memurunun maaşı  2 bin 272 TL’ye,  evli ve 0-6 yaş iki çocuğu olan en düşük devlet memurunun maaşı ise 2 bin 596 TL’ye yükselecek. Bekar olan bir memurun ortalama maaşı ise  2 bin 976 TL’ye, evli ve 0-6 yaş arasında iki çocuğu olan bir memurun ortalama maaşı ise 3 bin 110 TL’ye çıkacak. Bu rakamlara kurumsal ödemeler, fiilen çalışma karşılığı ödenen ek ders ücreti, nöbet ücreti ve seyyar görev tazminatı gibi unsurlar dahil değil, söz konusu sosyal ödemelerin eklenmesiyle bu rakamlar daha da büyüyecektir. Emeklilere yönelik özel paragraf açtırdık, kamu görevlileri emeklileri ilk kez toplu sözleşme metnine girdi. Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına oransal zam yanında 100 TL ilave artış sağladık. Bu artışla en düşük memur emeklisi aylığına 1 Ocak 2016 itibariyle yüzde 19.1 zam gelecek. Temmuz 2015 tarihi itibariyle 1415 TL olan en düşük kamu görevlisi emekli maaşı Temmuz 2017 tarihinde bin 806 TL’ye yükselecek. 4/C statüsündeki kamu görevlilerinin maaşlarına 159 TL ek ödemeyle birlikte 14.3 ile 17.3 arasında zam aldık. 4/C’li personelin ve üniversiteli işçilerin kadroya geçişinde kapıyı araladık. Fiili hizmet süresi zammı beklentilerini karşılayacak çalıştayın yolunu açtık. Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında görev yapan personele servis hizmeti sağlanmasını gerçekleştirdik. İlave bir derece verilmesi beklentisini kazanıma dönüştürdük.

Bu kazanımla, kamu görevlilerine 290 TL’ye varan ilave zam aldık. Bazı kadro ve unvanlar için ek ödeme ve özel hizmet tazminatı oranlarının artırılması suretiyle ilave zam aldık.  Genel hizmet kolundaki tarihi başarılarla birlikte hizmet kollarında da özlük, mali ve sosyal alanlarda iyileştirme, ilave artış yanında ilk kez elde edilen kazanımlar oldu”

Aksaray Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Murat Günaydın, AK Parti Aksaray Milletvekili ve Milletvekili Adayı Mustafa Serdengeçti, Cengiz Aydoğdu, Akparti Aksaray Millet Vekili ve Akparti Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz'ün de birer konuşma yaptıkları programa, Memur-Sen'e bağlı sendikaların Şube başkanları, üyeler, milletvekilleri-milletvekili adayları ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans