DUYURULAR
Dünya Gümrük Günü, Hakların Verilmesine Vesile Olmalı

Dünya Gümrük Günü, Hakların Verilmesine Vesile Olmalı


Dünya Gümrük Günü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlileri yaşadıkları olumsuzlukların son bulmasına hakların verilmesine vesile olmalı, mağduriyetler en kısa sürede giderilmelidir.

Bilindiği gibi 26 Ocak Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde Dünya Gümrük Günü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle maalesef buruk kutlanmaktadır.  Gümrük çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme bu güne kadar yapılmadığı gibi,  sürekli mevzuat değişikliği,  gümrük çalışanlarına yöneltilen haksız ithamlar ve yer değişikliği endişesi çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Dünyanın kilit noktasındaki gümrüklerimiz, her türlü teknolojik imkanı hak etmektedir.  Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması, fiziksel koşulların üst seviyeye çıkarılması öncelikli olarak ülkemizin itibarının ve gelişmişliğinin bir ispatı olacaktır. Bu şekilde, gümrüklerde çalışan personelin çalışma motivasyonu artacaktır.

Gümrük çalışanlarının haklarının en kısa sürede verilmelidir. Bunun için yer değiştirme yönetmeliği önümüzdeki süreçte sıkıntı yaşanmaması için günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir. Bu kapsamda mutlaka 3 bölgeli çalışma sistemine geçilmelidir. Gümrük çalışanlarının maaşlarına ek ödemeleri ilave edilmelidir. Çalışanların maaş ve fazla mesai ücretlerinden yüzde 27 oranında gelir vergisi kesilmektedir. Bu da ciddi anlamda ücret kaybına sebep olmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırılması için fazla mesai brüt ücretinden ek ödeme brüt ücreti mutlaka mahsup edilmelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kara sınır kapılarında görev yapan personelin fazla mesai ücretleri, görev yaptıkları zor koşullar göz önüne alınarak arttırılmalıdır. Kara sınır kapılarında görev yapan tüm personele ilave 10.000 puan fazla mesai ücreti mutlaka verilmelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Merkez teşkilatında çalışan personele de daha önceden olduğu gibi fazla mesai ücreti ödenmelidir. Başta muayene memuru ve muhafaza memurları olmak üzere belirlenecek kriterlere göre personele kurum içinden kariyer uzmanlığına geçiş imkanı sağlanmalıdır. Kaçak istihbarat müdürlükleri bünyesinde görev yapan X-Ray personeli, teknik hizmetler sınıfına geçirilmelidir.

Büro Memur-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerimizin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını ve taleplerinin karşılanmasını istiyoruz, Dünya Gümrük Günü’nü kutluyoruz. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans