DUYURULAR
Diyarbakır Şubesi, SGK Personelinin Haklarını İstedi

Diyarbakır Şubesi, SGK Personelinin Haklarını İstedi


Büro Memur-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Fırat Yılmaz fazla mesai ücretlerinin ödenmesini isteyerek, "Kendi çalışanını memnun edemeyen bir kurumun vatandaşlarımızı memnun etmesi mümkün değildir" dedi.

Büro Memur-Sen Diyarbakır Şubesi üyeleri, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Şube Sekreteri Fırat Yılmaz Sosyal Güvenlik Kurumu personellerinin yoğun bir tempo ile çalıştığını belirterek, "Yapılandırmalar nedeniyle gecesini gündüzüne katarak, hafta sonları tatil yapmadan, mesai mefhumu gözetmeden çalışmaktadır. Personelin yaptığı fazla mesailere karşılık aldığı ücret koca bir sıfırdır. Kendinden, ailesinden fedakarlıkta bulunarak özveri ve büyük gayretle çalışan personele, yaptıkları fazla mesaiye karşılık ücretlerinin ödenmemesi, personelin evine götürdüğü ekmeğe, çocuklarının rızkına göz dikmekten başka bir şey değildir" diye konuştu.

Fazla mesai ücretleri gibi ödenmeyen ikramiyelerin de memurları mağdur ettiğini belirten Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:
Fazla mesai ücretleri gibi ödenmeyen ikramiyelerde memur kardeşlerimizi mağdur etmektedir. Hatırlanacağı üzere, Sosyal Güvenlik Kurumunda daha önce memurlara ödenen ikramiyelerde fazla mesai ücretleri gibi Ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanan 666 SayılıKanun Hükmünde kararname ile kaldırıldı. Memurun küçük olan ekmeğinden haksız bir şekilde bir dilim daha koparıldı. Anayasa Mahkemesi, kararnamenin mali haklarla ilgili hükmünü 6223 sayılı yetki kanunu kapsamında bulunmadığı gerekçesiyle iptal etti. İkramiyelerin ödenmesiyle ilgili kazanılan bireysel davalar da mevcuttur.
Ne hikmetse kurumda asıl işi yapan personele mahkeme kararlarına rağmen ikramiyeler ödenmezken, daire başkanları ve müfettişlere ikramiyeler ödenmektedir. Bu ayrımcılık sona erdirilmelidir. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ve kazanılan yargı kararları doğrultusunda ikramiyeler en kısa sürede ödenmelidir.

Kurumdaki haksızlıklar bunlarla sınırlı mı? Tabi ki hayır. Sosyal Güvenlik Kurumunda görevli sağlık personeline ek ödeme verilirken aynı işi yapan diğer memurlara ek ödeme verilmemektedir.  666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile fark tazminatları da kadro ve unvan değişikliği durumunda kesintiye uğramaktadır. Yapılan bu uygulama ile aynı ilde, aynı işi yapan personel arasında çalışma barışını bozmaktadır.
Diğer taraftan kurumdaki servislerin yükünü çeken ve bir o kadar da sorumluluğu olan şefler, ücret adaletsizliğine uğramaktadır.Sınavlara girerek şef olan ve görevleri nedeniyle kurulu düzenlerini bırakarak farklı illere çalışmaya giden şefler, şube müdürlerinden ortalama bin lira daha düşük, normal memurdan ise sadece 50 lira civarında fazla ücret almaktadır. Şeflere yaptıkları işe, taşıdıkları sorumluluklara uygun maaş ve özlük hakları verilmemektedir.
Uygulanan yanlış politikalar, mali ve özlük haklarda yaşanan kayıplar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapan personel, başka kurumlara geçmek istemektedir. Kuruma yeni başlayan memurlar dahi kurumu terk ederek başka kurumlara geçmektedir. Bu gidişle kurumda alanında uzman personel kalmayacaktır. Bunun sonucu ise ülkemize ve vatandaşlarımıza zarar verecektir.

Büro Memur-Sen olarak Sosyal Güvenlik Kurumundaki haksızlıklara, adaletsizliklere yeter artık diyoruz. Bizler kurumdaki memur kardeşlerimizin insanca yaşamasını evine gülen yüzle gitmesini istiyoruz. Sosyal Güvenlik Haftası, önce kurumda görev yapan memur kardeşlerimiz mutlu edilerek değer kazanacaktır.

Bunun için:
- Kurumdaki kardeşlerimizin hakkı olan fazla mesai ücretleri, ikramiyeler ve ek ödemelerin verilmesini istiyoruz.
- Şeflerin özel hizmet tazminatları ve ek ödeme oranları yükseltilerek, uğradıkları maaş adaletsizliği giderilmelidir.
- Kurum personelinin uzmanlaştırılmasını, taşrada taşra uzmanı kadronsun açılmasını istiyoruz.
- Kurumda boş bulunan kadrolara, görevde yükselme sınavında başarılı olan personelin atanmalı,
- Denetmen, uzman, müfettiş gibi kariyer unvanlarına başka kurumlardan değil, Sosyal Güvenlik Kurumunda yıllarca görev yapmış kardeşlerimizin atanmalarını istiyoruz.
- 4/Bli olarak görev yapan personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.
- İcra memurlarının kurum içerisinden alınmasını istiyoruz.

Diyarbakır Sosyal Güvenlik Kurumu ile alakalı bazı sorun ve sıkıntılar bulunmaktadır.
* Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze bağlı Merkez Müdürlükleri açılmış, ilçelere ait iş yükü bu Merkezlere devredilmiş, ancak çalışanlar personelin büyük bir kısmı İl Müdürlüğünde tutulmuş, Merkez Müdürlüklerinde çalışan personeller iş yükü altında ezilmeye mahkum edilmiştir.

* Açılan Merkez İlçelerdeki Merkez Müdürlüklerinin fiziki şartları çok kötü olmasına rağmen buralara çok büyük paralar ödenmektedir. Bağlar için yıllık 84.0000,00 TL, Kayapınar İçin ise 120.000,00 TL ödenmekte, Kayapınar Merkez Müdürlüğümüzün dış duvarlarının bir kısmı kontaplak olduğundan ısınma problemi yaşanmakta kış aylarında aylık ortalama ısınma için 7.000,00TL elektrik parası ödenmekte, ancak çalışanlar ısınamamakta palto ve kaban ile çalışmaktadır.

Bağlar ve Kayapınar hizmet binalarımız apartman altlarında hizmet verdiğinden bu kurumlarımızın jeneratör problemi olmaktadır. Elektrik kesintilerinden bir süre sonra hiçbir hizmet verilememektedir.

Ne üzücüdür ki Diyarbakır Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye de Emlak zengini sayılabilecek kadar Gayrımenkulu bulunmasına rağmen neden hala apartman altlarında hizmet vermektedir.

Bağlar Merkez Müdürlüğü hizmet binası yapılmak üzere Bağlar Belediyesinden 28.05.2013 tarihinde 1.759,67 M2 arsa alınmış, ancak geçen 2 yıllık süre içerisinde ne hikmet se hiçbir çalışma yapılmamış ve kurum zarara uğratılmıştır.

Yine Yenişehir İlçemizde bulunan 6 katlı Emekli Sandığı eski Bölge Müdürlüğü binası boş atıl bir şekilde kaderine terk edilmiştir. (Kısmen arşiv olarak kullanılmaktadır.)
Yine Yenişehir ilçemizde bulunan Bağkur İl Müdürlüğümüze ait 6 katlı eski binamız boş ve harabe kaderine terk edilmiş durumdadır.

Yine Yenişehir İlçemizde bulunan 3 bloklu 30 daireden oluşan eski SSK Lojmanlarımız harabe bir şekilde durmaktadır.

Yine Yenişehir ilçemizdeki SGK İl Müdürlüğü eski binamızın bir katında Sur SGM çok kötü şartlarda hizmet vermektedir.

Buradan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet DELİLe, Kurum Başkanına ve yetkililere sesleniyoruz.

Öncelikle personeller arasında ayrım gözetmeksizin adil bir şekilde davranılmasını ve Merkez Müdürlüklerine personel takviyesinin yapılmasını,

Bağlar ve Kayapınar ilçelerine orta yakınlıkta olan 28.05.2013 tarihinde alınıp bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmayan yukarıda zikrettiğimiz arsaya Bağlar Merkez Müdürlüğünün yapılması, 

Yine Yenişehirdebulunan  binalarımızdan uygun olanın onarılarak, güzel bir görünüm kazandırılıp, Sur Merkez Müdürlüğünün ve açılması düşünülen Yenişehir Merkez Müdürlüğünün burada hizmet vermesi içi çalışma yapılması,

Çocuk Hastanesi bahçesinde bulunan 3 blok, 30 daireli lojmanlarımızın yerine Bölge Eğitim Merkezi ve misafirhane, çalışan personellerimizin çocukları için Kreş yapılması için çalışma yapılması,

1600 M2 Z+4 katlı olarak inşa edilen yeni il Müdürlüğü binasında personellerimizin ve paydaşlarımızın sağlıklı ibadetlerini yapabilmeleri için kuytu ve tenha olan bodrum ve arşiv içerisinden mescidin çıkarılarak doğal güneş ve doğal hava alan bir yer tahsis edilmesi,
Buradan yetkililere sesleniyoruz. Haklı taleplerimiz en kısa sürede dikkate alınmalıdır. Sosyal Güvenlik çalışanlarımızın mağduriyetlerine son verilmelidir. Aksi takdirde çalışanı mutlu olmayan bir kurumun kutlamalarından, verdiği hizmetlerden ülkemize ve vatandaşlarımıza hayır gelmeyecektir.
ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans