DUYURULAR
DEVLET CİDDİYETİ VERİLEN SÖZÜN TUTULMASINI GEREKTİRİR

DEVLET CİDDİYETİ VERİLEN SÖZÜN TUTULMASINI GEREKTİRİR


Büro Memur-Sen Kastamonu Şubesinin genel kurulunda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili Bakan Faruk Çelik söz verdi. Bu söz kişisel değil, devletin verdiği bir sözdür. Devlet ciddiyeti verilen sözün tutulmasını gerektirir. Toplu sözleşme masasında fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili verilen sözün tutulması için mücadele vereceğiz" dedi.Büro Memur-Sen Kastamonu Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Şehit Şerife Bacı Öğretmenevinde yapılan genel kurula Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Kadınlar Komisyonu Başkanı Arife Topcuoğlu, Memur-Sen Kastamonu İl Başkanı İrfan Bakır, Büro Memur-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Ruhi Temür, şube yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. 

Kadınlar Komisyonu Başkanı Topcuoğlunun divan başkanlığını yaptığı genel kurulda konuşan Genel Başkan Yusuf Yazgan, kuruldukları günden itibaren kamu çalışanlarının hakkı için her zaman mücadele verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini söyledi. Bunun en güzel örneğinin kamu çalışanlarının fazla mesai ücretleri, ek ödemeler ve ikramiyelerini ellerinden alan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi protesto etmek için İstanbuldan Ankaraya yaptıkları yürüyüş eylemi olduğunu kaydeden Genel Başkan Yazgan, eylem sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikin fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili verdiği sözün tutulmasını istedi.  Kararnameyle kamu çalışanlarının ellerinden alınan haklarının peşinde olduklarını vurgulayan Yazgan, "Eylemimiz sırasında Bakan Faruk Çelik bizzat beni arayarak fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili çalışma başlattıklarını belirterek sorunu çözeceklerinin sözünü verdi. Bu söz, Bakan Çelikin kişisel sözü değildir. Bu söz devlet sözüdür. Devletin verdiği sözü yerine getirmesi gerekir. Çünkü devlet ciddiyeti bunu gerektirir. Bu yıl ilk defa oturacağımız toplu sözleşme masasında, devletin verdiği sözün peşinde olacağız. Fazla mesai ücretlerinin kamu çalışanlarına tekrar ödenmesi için mücadele edeceğiz" dedi.

Konuşmasında kamudaki 4/Cli çalışanların sorunlarına da değinen Yazgan, yetkililerle yaptıkları bütün görüşmelerde 4/C uygulamasının yanlışlığını aktardıklarını vurguladı. Geçici personelin, bir defaya mahsus işe alınıp çıkartılan personel olduğunu ifade eden Yazgan, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/C ile ilgili maddesi bunu öngörerek konulmuştur. 4/C, spesifik ve 2-3 aylık işler için kullanılması gereken bir kadro. 18-20 yıl TÜİK'te çalışan bir personele geçici personel denilebilir mi? TÜİK 'Yılın 11 ayı istatistik yapacağız, bir ayı yapmayacağız' diyemez çünkü bu, çok yanlış olur. O yüzden TÜİK'teki 4/C'li arkadaşlarımıza anketör kadrosu verilmesi gerekir. Kamudaki tüm 4/Cliler kadroya alınmalıdır. Sistemin bundan sonra 4/C'li üretmemesi lazım. 4/C'li istihdam modeli kamuda yanlış uygulanıyor" diye konuştu. 

Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Ruhi Temür ise, ildeki kamu çalışanlarının sorunlarını çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Göreve geldikleri günden itibaren Kastamonudaki üye sayılarını yüzde 100 arttırdıklarını belirten Temür, hizmet sendikacılığına bundan sonra da kesintisiz olarak devam edeceklerini kaydetti. 

Konuşmaların ardından seçime gidildi. Seçim sonucuna göre Büro Memur-Sen Kastamonu Şubesine mevcut başkan Mehmet Ruhi Temür ve ekibi seçildi. 

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, genel kurulun ardından Memur-Sen Kastamonu İl Başkanlığının düzenlediği Mısırda yapılan darbeyi protesto gösterisine katıldı. Nasrullah Meydanında yapılan protesto gösterisinde demokrasi ile bağdaşmayan darbeler lanetlendi.  ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans