DUYURULAR
Darbecilerin, Millet İdaresine İpotek Koyanların Önünde Eğilmedik

Darbecilerin, Millet İdaresine İpotek Koyanların Önünde Eğilmedik


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kocaeli 2 Nolu Şubesi’nin genel kurulunda yaptığı konuşmada “28 Şubatta darbecilerin, millet idaresine ipotek koyanların önünde eğilmedik. 28 Şubatta olduğu gibi bundan sonrada ülkemiz demokrasisine, ülkemizin büyümesine, birlik ve beraberliğine, güvenliğine karşı yapılacak tüm saldırıların karşısında dik duracağız” dedi.

Büro Memur-Sen Kocaeli 2 Nolu Şubesi’nin ikinci olağan genel kurulu yapıldı. Fuar İçi Sivil Toplum Merkezi’nde yapılan genel kurula Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, İşkur İl Müdür Ulvi Yılmaz, çevre illerden gelen Büro Memur-Sen Şube Başkanları, şube yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda sendika üyesi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Genel kurulda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, sendika olarak kamu görevlilerinin, vatandaşların ve ülkenin çıkarlarına yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Büro Memur-Sen’in her zaman haklının yanında, haksızın ise karşısında durduğunu kaydeden Genel Başkan Yusuf Yazgan, bundan sonra da kimden gelirse gelsin haksızlık karşısında eğilmeyeceklerini, daima dik duracaklarını vurguladı.

DARBECİLERİN KARŞISINDA DİK DURDUK

Şube Genel Kurulunun 28 Şubat tarihinde yapılmasının ayrı bir önemi olduğunu ifade eden Genel Başkan Yazgan, 19 yıl önce demokrasinin sekteye uğratıldığı 28 Şubat’ta demokrasi şöleni yaşadıklarını söyledi. Yazgan, “28 Şubat 1997’de ülkemizin demokrasi önemli bir kırılma yaşadı, sekteye uğratıldı. Darbeciler ve destekçileri, demokrasi askıya aldı, millet iradesine ipotek koydu. Bu dönemde kamu görevlileri başta olmak üzere toplumun her kesimi fişlendi. Ülkemiz her alanda yıllarca geriye götürüldü. 28 Şubatın en acı taraflarından biri ise özünde millet olan sivil toplum kuruluşlarından bazıları darbeye ve darbecilere yardım ve yataklık yaptı. 5’li çete olarak bilinen sivil toplum kuruluşları, darbecilere su taşıdı. Elhamdülillah Memur-Sen olarak, Büro Memur-Sen olarak o dönemde dimdik durduk. Darbecilerin, millet idaresine ipotek koyanların önünde eğilmedik. Eğer o gün dik durmasaydık belki de bu gün post modern darbenin 19’uncu yılında bu demokrasi şölenini yaşayamayacaktık. 28 Şubatta olduğu gibi bundan sonrada ülkemiz demokrasisine, ülkemizin büyümesine, birlik ve beraberliğine, güvenliğine karşı yapılacak tüm saldırıların karşısında dik duracağız” dedi.

DEVLET İMZASINA SAHİP ÇIKMALI

Kamu görevlilerinin haklarının en iyi konuma getirmek için mücadele verdiklerini belirten Yazgan, toplu sözleşme kazanımlarının hayata geçirilmemesini eleştirdi. Yazgan, “Bilindiği gibi iki yılda bir yapılan toplu sözleşmede kamu görevlilerimizin mali ve özlük hakları belirleniyor. Kamu görevlilerimiz için mutabakata varılan konularda imzalar atılıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan 3’üncü dönem toplu sözleşmede imza altına alınan kazanımlar bu yılbaşı itibariyle uygulamaya konulması gerekiyordu. Toplu sözleşme kazanımlarının bazıları bürokratik nedenlerle maalesef hayata geçirilmedi. Mesela 4/C’lilerin sözleşmeli pozisyonuna geçirilmesi konusunda hala bir çalışma yok. Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarındaki kamu görevlilerine servis hizmeti verilmesinde bir gelişme yok. TÜİK’deki kamu görevlilerimiz hala servis hizmetinden yararlanamıyor. Buradan devleti attığı imzaya sahip çıkmaya çağırıyor, ciddiyete davet ediyorum. Sendikalar olarak bizler kamu görevlilerimize kazanım üretmekle yükümlüyüz, devlette bu kazanımları uygulamakla yükümlüdür. Bunun için toplu sözleşme kazanımları en kısa sürede uygulanmalıdır” diye konuştu.

KAMU GÖREVLİLERİMİZİN VE AİLELERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜK

Toplu sözleşme sürecine değinen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı ise 2012 yılında genel yetkili sendika olmalarının ardından kazanımların artarak devam ettiğini söyledi. Mengutaycı, “2012 yılında yetkili sendika olduk. Bu yıla kadar yetkili olanlar hiçbir kazanım üretemedi. Yetki devralmamızın kamu görevlilerimiz adına sayısız kazanım elde ettik. 3’üncü dönem toplu sözleşmede ise Memur-Sen 213 kazanıma imza atarak hem kamu görevlilerimizin hem de ailelerinin yüzünü güldürdük. Bu kazanımlar arasında Adalet Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerimizi ilgilendirenler de var. Adalet çalışanlarını fazla mesai ücretine kavuşturduk. Adalet Bakanlığı’ndaki fazla mesai ücreti ödenmesi oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartılmasını sağladık. Mübaşirlerin özel hizmet tazminatını 5 puan arttırılarak genel zamma ek maaşlarında 42 TL artış ve giyim yardımının arttırılmasını sağladık” dedi.

MÜCADELE ETMEYE DEVAM

Büro Memur-Sen Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı Şafak Akdeniz ise tüm kurumlarda olduğu gibi Adalet Bakanlığı’nda da taleplerin karşılanması noktasında çalışmalarına ara vermeksizin devam edeceklerini söyledi. Akdeniz,  “Bizler Büro Memur-Sen çatısı altında şubeleşerek daha etkin bir çalışma sahası oluşturarak Büro Memur-Sen 2 No’lu Kocaeli Adliye Şubemizi 2011 yılında kurucu şube başkanımız Metin Yılancı’nın öncülüğünde kurduk ve bugüne kadar getirdik. Bundan sonra da haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda kongremize katılan bütün üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan seçim sonucuna göre Büro Memur-Sen Kocaeli 2 Nolu Şube Yönetimi şu şekilde oluştu:

Şafak Akdeniz: Şube Başkanı

Mehmet Şahin: Şube Başkan Vekili

Cemil Şahin: Teşkilatlanma

Melda Baykal Conkara: Mali İşler

Selçuk Torhan: Basın ve İletişim

Recai Er: Toplu Sözleşme

Mustafa Keskin: Eğitim ve Sosyal İşler

Denetleme Kurulu: Muhrrem Tunç,  Yenal  Usta, Hasan Beltekin

Disiplin Kurulu: Yücel Altun, Yeliz Akyıldız, Mehmet Zengin

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans