DUYURULAR
Darbeci Zihniyetten Millet Rahatsız

Darbeci Zihniyetten Millet Rahatsız


İzmir’de konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Karargah rahatsız diye bir manşet atıldı. Milletin ensesinde boza pişirme dönemi kapanmıştır. Asıl darbeci zihniyetten milletimiz rahatsız” dedi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ise “Bizler ideolojik zemini yıkıp kardeşlik zeminini yeniden inşa ettik. Emperyalizmin sömürü aracı olan sağcılık solculuk ve benzeri ötekileştirmeleri bir sendikacının yapamayacağını, sendikacının bizzat buna karşı olacağını biz ortaya koyduk” diye konuştu

“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” toplantılarından biri de İzmir’de yapıldı. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Metin Yılancı, Bekir Turhan, Turan Çetinkaya ve Feyim Bingöl, Büro Memur-Sen İzmir Şubeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların şubeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Çevre illerden de katılımın olduğu programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Memur-Sen’in bir erdemliler hareketi olduğunu söyledi. Memur-Sen’in diğer konfederasyonlardan farklı olduğunu belirten Yalçın, “Memur-Sen olarak biz bir emek hareketiyiz. Ekmek mücadelesi veriyoruz. Alın teri kavgasının neferleriyiz. Bizim sendikal alana girişimiz esnasında ‘Bu iş sizin işiniz değil’ dediler. Siz bu işe göre değilsiniz demek istediler. Umudumuzu örselemek istediler yolculuğumuzu baltalamak istediler. Ama bu yola çıkarken vefatının 6. Seneyi devriyesinde bulunduğumuz rahmetli Erbakan hocanın 69’da kendi başına bir hareket başlattığında ‘hocam sen inanmışsın ama bir çiçekle bahar mı olur?’ diye küçümsedikleri bir zeminde ‘Bütün baharlar bir çiçekle başlar’ diyerek kararlığını ortaya koyduğu bir kararlılıkla yola koyulduk” diye konuştu.

ERDEMLİLER HAREKETİYİZ

Memur-Sen’in ilkesel duruşunun kendi medeniyet öğretilerine dayandığını ifade eden Yalçın, “Türkiye’deki mevcut sendikacılığa reddiye olarak kurulmuş bir teşkilatız. Bizim kaldırım taşıyla, milletin arabasıyla sorunumuz olmaz. Biz hakkını ararken haddini aşan ve başkasının hakkına giren bir sendikacılık anlayışını asla doğru bulmayız. Memur-Sen olarak erdemli bir sendikal hareketiz. Bizim anlayışımız üç boyutlu direniş referans alır. Bizim medeniyet öğretimiz bunu söylüyor. Bir kötülük gördüğünde elinle düzelt, gücün yetmezse dilinle müdahale et ona da yetmez ise kalbinle buğz et. Sendikacılığımız ‘Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker’in  izdüşümüdür. İyi bir şey varsa takdir ederiz, kötü bir şey olursa tenkit ederiz kimden gelirse gelsin. Memur-Sen Onun için bu temel ahlaki kaideler üzerine kurulmuş, bugüne kadar gördüğü bütün imtihanlardan alnının akıyla çıkmış bir teşkilattır” ifadelerini kullandı.

HEDEF 1 MİLYON 111 BİN 111 ÜYE

Konuşması zaman zaman sloganlarla kesilen Yalçın, “Bu yılın Mayıs ayı Konfederasyonumuz ve sendikalarımız açısından, yeni rekorların kayıt ve imza altına alınacak olması nedeniyle son derece önemlidir. Mayıs ayında, sendikaların ve konfederasyonların üye sayılarının tespiti yapılacak. Ağustos ayında ise 2018 ve 2019 yıllarında kamu görevlilerinin yararlanacağı haklarının belirleneceği 4. Dönem Toplu Sözleşme süreci başlayacak. İşte tam da bu noktada, yeni rekor eşiğimiz, Büyük Memur-Sen ailemiz için üye sayısı hedefimiz; en az 1 Milyon 111 bin 111 olacak. Bütün kamu görevlilerini, Toplu Sözleşme Masasını, emeğin hakkı verildiğinde uzlaşma, alınterine haksızlık edildiğinde restleşme zemini olarak kullanma becerisini ispatlamış “Memur-Sen’e Davet” ediyoruz."

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına değinen Yalçın, bunun sadece bir siyasi mesele olmadığını belirterek “Bunun bir siyasi parti meselesi olmayacağını, sadece siyasi partilere havale edilemeyeceği, bunun ülkede bir sistem değişikliği olduğunu ifade etmek ve Türkiye’nin en büyük örgütlü gücü olarak bu alana ilişkin inisiyatif aldığımızı belirtmek için sahadayız. ‘Memur-Sen’e Davet Tercih Evet’ buluşmalarıyla 81 ilde milletle buluşmak ve meseleyi bütün veçheleriyle anlatmak için yollara koyulduk” ifadelerini kullandı.

28 ŞUBAT FETÖ’NÜN YOLUNU AÇTI

Konuşmasında 28 Şubat darbe sürecini hatırlatan Yalçın, “Bugün 28 Şubat... 20 yıl önce müstağni ve mütekebbir bir edayla millete muhtıra vererek, had bildirerek, bin yıl sürecek denilerek bu ülkeye ilişkin bir tasarımı ortaya koydular. Bu özgün bir tasarım değildi. Bu talimatla ortaya konan bir vesayet arayışıydı. İhaleyi dışarıdan almışlardı. Tıpkı bu ülkede NATO konseptine dâhil olduktan sonra her 10 yılda bir ihalenin birilerine verilip ülkenin kodlarıyla oynanmış olması gibi o zaman da talimatlar dışarıdan verilmişti” şeklinde konuştu.

Yalçın ayrıca 27 Mayıs darbesini de hatırlatarak “Bu ülkede seçilmiş başbakanı darbeyle indirip ipe götürdüler. 27 Mayıs’ı demokrasi bayramı diye kutlattılar bu ülkede. Seçilmiş bir başbakanı darbeyle indiren bir gelenek o günü demokrasi bayramı diye dayattı bizlere” dedi.

ASIL MİLLET DARBECİ ZİHNİYETTEN RAHATSIZ

Dönemin ihraç ve hukuksuzluklarını da dile getiren Yalçın, “Kılık kıyafetten dolayı binlerce akademisyenin ilişiği kesildi. O zaman kimsenin sesi çıkmamıştı. 11 bin 890 kişi kılık kıyafetten dolayı ceza aldı. 33 bin 271 kişi soruşturmaya tabi tutuldu. 2 bin 639 kişi irticacı diye etiketlendi. 11 bin insan istifaya zorlandı. 187 vakfın mülkiyetine, taşınmazına el konuldu. 21 vakıf kapatıldı FETÖ’ye otoban açıldı FETÖ’ye olabildiğince alan açıldı. Tek seçenek haline getirildi. Ve ülkenin başına nasıl bela olduğu 15 Temmuz’da anlaşıldı. Bu ülke bu travmayı yaşadı. 28 Şubat bu anlamda önemli bir tarih. 28 Şubat’ı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Çünkü onlar kendilerini unutturmuyorlar. Birkaç gün önce ‘karargâh rahatsız’ diye bir manşet atıldı. Milletin ensesinde boza pişirme dönemi kapanmıştır. Asıl darbeci zihniyetten milletimiz rahatsız. 15 Temmuz’da bu millet cesaretin en yüksek örneğini ortaya koydu. Milletimiz, ülkede ordunun da itibarının zedelenmesinin önüne geçerek, ülkeye olan borcunu hakkıyla ödedi. Bu milletin vergileriyle maaş alanların emri başka yerden almalarına ve ülkede kaos çıkarma arayışlarına asla tahammülümüz olmaz” diye konuştu.

KAMU GÖREVLİLERİ OLARAK İSTİKRAR DİYORUZ

Kamu görevlileri için istikrarın önemli olduğunu dile getiren Yalçın “Durmadan seçimlerin yaşandığı bir ülkede iyileşme olmaz. Bizimle beraber dünya savaşından çıkanların aldığı mesafe belli bizim aldığımız mesafe belli. Bizim gibi ülkelerin üzerinde her zaman oyunlar oynanır. NATO’ya bulaştıktan sonra başımız beladan kurtulmadı. Biz kamu görevlileri olarak ‘istikrar’ diyoruz. Çünkü biz istikrarın olduğu dönemler ekmeğimizin hakkını koruyabiliyoruz. 16 Nisan’da uzun dönemli iktidar süreçlerinin başlayacağı, istikrarın süreceği ekonomik kalkınmanın kalıcı olacağı, dolar borsa dalgalanmaları ile milletin sinirleriyle oynanmayacağı bir ülke için tercihimiz ‘evet’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

YANBAZ: MEMUR-SEN BÜYÜMELİ

Programda Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz da bir konuşma yaptı. Salonda toplanan İzmirlilere hitap eden Yanbaz, “Memur-Sen’den önce sendikacılık tamamen ideolojik bir zeminde yapılır; insanlar sağcılık solculuk Kürtçülük Türkçülük ve buna benzer şeylerle bir yerden tutulup ötekileştirilirdi. Hamdolsun bizler, bizden önceki o ideolojik zemini yıkıp kardeşlik zeminini yeniden inşa ettik. Emperyalizmin sömürü aracı olan sağcılık solculuk ve benzeri ötekileştirmeleri bir sendikacının yapamayacağını, sendikacının bizzat buna karşı olacağını biz ortaya koyduk” dedi.

Kamu çalışanları ile ilgili kazanımlarını hatırlatan Yanbaz “Biz 4C’lilerin sendikal hakları için dava açmış ve kazanmış bir teşkilatız. Bizimle beraber sendika üyesi olma hakkı kazanıldı. Bir örnek olsun diye anlatıyorum. 4C’lilerin sadece 800 TL maaşları vardı. Ne aile yardımları, ne ek ödemeleri, ne ikramiyeleri, hiçbir şeyleri yoktu. Allah’a şükürler olsun ki bizimle beraber 4C’liler ikramiyeden aile yardımına, diğer tüm haklarına kavuştular. Ancak yeter mi yetmez! 4C/4B gibi ayrımlar olmamalıdır. Tüm arkadaşlarımız 657 maddede tarif edildiği gibi aynı şartları paylaşana kadar biz hedefimize ulaşmış olmayacağız” şeklinde konuştu.

Memur-Sen’in 1 Milyon 111 bin 111 hedefinin önemine vurgu yapan Yanbaz, “1 milyon 111 bin 111 üye hedefi önemli. 2017 ağustos toplu sözleşme masasına güçlü oturmak zorundayız. Memur-Sen büyümeli. Memur-Sen sizlerle beraber yoluna devam etmeli. Memur-Sen’e sadece memurların ihtiyacı yok. Üzerine operasyonlar yapılan oyunlar üzerinde hesaplar yapılan mazlum Anadolu insanının ihtiyacı var. Sadece Anadolu insanının mı? Tüm mazlum insanların umuduyuz. Bizimle beraber inşallah onlar umutlarına kavuşacaklar” ifadelerini kullandı.

BİNA: DARBECİLERİN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKAN BİR TEŞKİLATIZ

Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Musa Bina ise “Memur-Sen olarak rahmetli Akif İnan hocamızın 14 dertli vatan sevdalısı arkadaşı ile kurduğu sivil toplum örgütünün bugünkü neferleri olarak kendisini saygıyla anıyoruz. Onun diktiği bu bayrak hamdolsun yeni ufuklara yeni zirvelere doğru böylesi güzel insanlarla dalgalanacaktır. Bu yüzden sizlere teşekkür ediyorum. Bu nedenle 1 milyon 111 bin 111 hedefine ulaşmamız için var gücümüzle çalışacağız. 17 Nisan sabahına kadar memleket için uyumayacağıma tüm üyelerimizin huzurunda söz veriyoruz.” Şeklinde konuştu.

28 Şubat’tın sivil toplum açısından önemine değinen Bina, “28 Şubat’ın da altını çizmeden geçmemek lazım. Biz 28 Şubat’ı en çok hangi açıdan ders alarak geldik; sivil toplumun işlevselliği açısından çok dersler aldık. Beşli çete tabiri o günlerin ürünü biliyorsunuz. Ama hamdolsun bugün çetelerin önünü kesen darbecilerin hevesini kursaklarında bırakan ve 15 Temmuz gecesinde sokağa çıkan ve 27 gün boyunca nöbet tutan Memur-Sen var. Bunun için sizler önemli bir görevi ifa ediyorsunuz” dedi.

DELİCAN: MEVCUT ANAYASANIN GENETİĞİ BOZUK

“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” programında selamlama konuşması yapan Ak Parti İl Başkanı Bülent Delican halk oylamasında oylamaya sunulacak teklifin ülke için ön açıcı olduğunu ifade etti. Delican “Mevcut anayasanın genetiği bozuk... Bu FETÖ'cü darbe girişimi 82 anayasasının ürünüdür. Artık art niyetli yapılanmaların önüne geçeceğimiz çok önemli bir seçime gidiyoruz. Bir halk oylamasına gidiyoruz. Bu halk oylaması ile vesayet rejimlerinin bu ülkede kurmaya çalıştıkları tuzakları bu ülkenin parçalanması için kurdukları hain planları nasıl yere serdiysek 16 Nisan’da da aynısını yapacağız. 16 Nisan’da yeni filizlenen bu yönetim sistemi ile çok hızlı bir büyüme yaşayacağız. Bu 18 maddeyi açıp okuduğumuzda ülkesinin geleceği için katkı koymayacak hiçbir madde yok. Yargının bağımsızlığının yanında tarafsızlığı var. 18 yaşındaki pırıl pırıl gençlerimizin seçilme hakkı var” diye konuştu.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans