DUYURULAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısından Büro Memur-Sene Ziyaret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısından Büro Memur-Sene Ziyaret


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemezle sendika genel merkezinde bir araya geldi. Genel Başkan Yazgan, Sosyal Güvenlik Kurumundaki (SGK) ikramiyeler ve atamalar, fazla mesai ücretinin ödenmesi, 4/Clilerin kadroya alınması gibi birçok konuyu Bakan Yardımcı Etyemeze iletti.

 

çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Büro Memur-Sen Genel Merkezini ziyaret etti. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan ile bir araya gelen Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Yazgana gÖrevinin hayırlı olmasını dileyerek yapacakları çalışmalarda başarılar diledi.
 
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Genel Başkan Yusuf Yazgan, Büro Memur-Senin durmadan, bıkmadan, yorulmadan kamu gÖrevlilerinin hakları için mücadele ettiğini sÖyledi. Büro Memur-Senin hedeflerinin büyük olduğunu açıklayan Genel Başkan Yazgan, elde edecekleri kazanımlar ve teşkilatlarının Özverili çalışmalarla 100 bin üyeye ulaşacaklarını vurguladı.
 
İKRAMİYELER ÖDENMELİ, ATAMALAR YAPILMALI
Kamu gÖrevlilerinin sorunlarını Bakan Yardımcısına ileten Yazgan, SGK çalışanlarına ikramiyelerinin Ödenmesi gerektiğini kaydetti. İkramiyelerin SGK çalışanlarının hakkı olduğunun altını çizen Yazgan, "İkramiyelerin Ödenmesiyle ilgili kazanılan davalar var. kazanılan yargı kararları doğrultusunda ikramiyelerin en kısa sürede Ödenmelidir. Bu konuda SGK Başkanlığına ikramiyelerin Ödemesi için resmi yazı gÖnderdik. Bakanlık olarak da gerekli talimat verilerek ikramiyelerin Ödenmesi sağlanmalıdır" dedi. 
 
SGK atamalarında adaletsizlik yapıldığına dikkat çeken Yazgan, "SGK gÖrevde yükselme sınavı duyurusunda başarı puanı 60 olarak açıklandı. Atamalar yapıldığı sırada çerçeve yÖnetmeliği değişerek başarı puanı 70e çıkarıldı. Bu nedenle yardımcı hizmetlerden memurluğa geçmek isteyen 170 personel mağdur edildi. Sendika olarak 170 kişinin yardımcı hizmetlerden memur kadrosuna atanmama işleminin iptali için açtığımız davalar sonucunda yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Bu kararlar doğrultusunda 170 kişinin memur kadrosuna atanması biran Önce yapılmalıdır" diye konuştu. 
 
FAZLA MESAİ üCRETİ ÖDENMELİ
Tüm kurumlarda fazla mesai yapıldığını ancak ücretinin Ödenmemesini eleştiren Genel Başkan Yusuf Yazgan, fazla mesai ücretinin tüm kamu gÖrevlilere Ödenmesi gerektiğini yineledi. Yusuf Yazgan, "Bilindiği gibi toplu sÖzleşmede fazla mesai ücretlerinin Ödenmesini karara bağladık. Adalet Bakanlığında fazla mesai ücretlerinin Ödenmesiyle ilgili bir düzenleme yapıldı. Ancak nasıl bir düzenleme yapıldıysa hiçbir adliye çalışanımız fazla mesai ücretinden yararlanamıyor. Verildiği sÖylenilen fazla mesai ücretinden Türkiye genelinde yararlanabilecek personel yoktur. Tamamen kağıt üzerinde ve kamuoyunu kandırmaya yÖneliktir. Başta Adalet ve SGK çalışanlarımız olmak üzere fazla mesai yapan tüm kamu gÖrevlilerimize fazla mesai ücreti Ödenmelidir" şeklinde konuştu.
 
4/CLİLER KADROYA ALINMALI
4/Clilerin sorunlarına değinen Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, en büyük sorunun 4/Clilerin kadroya geçirilmemesi olduğunu vurguladı. 4/Clilere adeta üvey evlat muamelesi yapıldığına dikkat çeken Yazgan, "Başta TüİK olmak üzere kamuda gÖrev yapan 4/Cli kardeşlerimiz devletimiz ve milletimiz için alın teri akıtıyor. Maalesef tüm sÖzleşmeliler kadroya alınırken 4/Cli kardeşlerimiz kadroya alınmadı. 4/Cliler her yıl farklı bir sorun yaşıyor. Bu yıl da sÖzleşme krizi yaşandı. Bu kardeşlerimizin aldıkları ücret yetersizken bu tür uygulamaların yapılması da kamu ciddiyetine yakışmamaktadır. Yeni Türkiyede artık kamuda 4/Cli kalmamalıdır ve başta TüİKteki kardeşlerimiz olmak üzere tüm 4/Cliler kadroya alınmalıdır. TBMMde gÖrüşülecek olan torba kanun ile 4/Clilerin kadro sorunu çÖzüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda sendika olarak TBMMde gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Bakanlık olarak da bu konunun üzerine Önemle durulmalıdır" dedi.  
 
SORUNLARIN çÖZüMü İçİN GEREKEN YAPILACAK
Yazganın konuşmasını dikkatlice dinleyen ve not alan çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Etyemez, SGKdaki ikramiyeler ve atamalarla ilgili gereğinin yapılacağını sÖyledi. Fazla mesai ücretinin, fazla mesai yapan tüm kamu gÖrevlilerinin hakkı olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Etyemez, mesai ücretlerinin adil bir şekilde verilmesi için bakanlık olarak Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığında gerekli girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Etyemez, 4/Clilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili de TBMMde gerekli mücadelenin verilerek 4/Clilerin kadro verilmesinin torba kanunda yer alması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. 
 
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgana gÖrüşmede Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Hadi Erdoğmuş, Sezayi Soysal, Mustafa Mengütaycı, Nihat Tunç, Denizli Şube Başkanı Kenan Kartav ile şube yÖnetim kurulu üyeleri eşlik etti. 
 
 
 
 
 
 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans