DUYURULAR
Büro Memur-Senli Kadınlar, Tanışıp Kaynaştılar

Büro Memur-Senli Kadınlar, Tanışıp Kaynaştılar


Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Tanışma ve Kaynaşma Toplantısında konuşan sendikanın genel başkanı Uğur Ünalan, "Sadece Türkiyede değil, dünyanın pek çok ülkesinde her alanda başarılı kadınlar var. Ben inanıyorum ki, kadınlar her meslek dalında başarılı olabilirler" dedi.

Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Tanışma ve Kaynaşma Toplantısı, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Uğur Ünalan, Genel Başkan Yardımcıları Engin Kocabey, Mustafa Mengütaycı, Kadınlar Komisyonu Başkanı Ebru Karabıyık ve yönetim kurulu üyeleri ile Türkiyenin 81 ilinden gelen kadınların katılımıyla sendikanın konferans salonunda yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Ünalan, kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığını belirtti.  Ünalan, "Kadınlar, geleneksel Türk toplumunda daima, batı ve doğudaki diğer örneklerine göre oldukça ileri sayılabilecek bir konumda bulunmuştur. Orhun abidelerindeki ifadelerden, eski Türk devletlerinin yönetimine kadar bunun birçok örneğini görmek mümkündür. Tarih boyunca kadınlar, hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşında, mücadelenin her döneminde bu kutsal savaşa destek vermiştir. Kurtuluş Savaşında düşman işgaline karşı ülkesi için, canını ortaya koyarak koruyan, cepheye top ve mermi yetiştiren Anadolu kadını, adını dünya tarihine kahramanlığıyla, cesaretiyle, fedakârlığıyla yazdırmayı başarmıştır. Kocası cephede, kendisi henüz 20 yaşında bir gelinken, 3 aylık bebeğini geride bırakıp Aziziye Tabyasını savunmaya koşan Nene Hatun, halkı işgallere karşı durmaya davet eden Halide Edip, ömrü cephelerde savaşan babasının yanında geçen, henüz 12 yaşında onbaşı rütbesini alan Nezahat Onbaşı, kar yağarken cepheye götürdüğü top mermileri ıslanmasın diye, üzerindeki paltosunu örten ve kundaktaki bebesinin üzerine uzanarak soğuktan şehit olan Şerife Bacı ve daha niceleri, bu kahraman kadınlar saymakla biter mi? Bugün bu büyük kadınları da hürmetle anıyor, asla unutmayacağımız aziz hatıraları karşısında sevgi ve saygıyla eğiliyorum" şeklinde konuştu."KADINLAR HER MESLEK DALINDA BAŞARILI OLABİLİR"

Kadınların Cumhuriyet ve demokrasiyle birlikte haklarının büyük bir bölümüne kavuştuğunu hatırlatan Ünalan, " Kadınlar 1930 yılında belediye meclislerine, 1933 yılında muhtarlığa, 1934 yılında milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkını, batıdaki birçok, sözüm ona medeni ülkelerden önce elde ettiler. Nitekim günümüzde artık kadınlar, sosyal hayat içinde aktif olarak yer almaya başladı. Çalışan, üreten kadınların sayısı hızla artıyor. Sadece Türkiyede değil, dünyanın pek çok ülkesinde her alanda başarılı kadınlar var. Öğretim üyeleri, bilim kadınları, hukukçular, sanatçılar, diplomatlar, siyasetçiler, doktorlar, öğretmenler... Ben inanıyorum ki, kadınlar her meslek dalında başarılı olabilirler" ifadelerini kullandı.

"KADINLAR OMUZLAR ÜSTÜNDE YÜKSELMEYE LAYIKTIR"

"Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonunun yürüttüğü eğitici ve etkin faaliyetler, kamusal ve sosyal alanda büyük önem arz etmektedir" diyen Ünalan, şunları söyledi: "Kadınlar Komisyonumuzun tertip ettiği kaynaşma ve tanışma toplantısını bu anlamda önemli buluyorum. Diğer taraftan, bu toplantının düzenlenmesinde büyük emeği olan Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonumuzu yürekten destekliyor ve çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların pek çok sorunu var. Bu sorunlardan özellikle kadına yönelik şiddeti, töre, gelenek, namus davası adı altında meşrulaştırmaya kalkan zihniyeti şahsım ve sendikam adına reddediyor ve kınıyorum. Cennet anaların ayakları altındadır diyen bir medeniyetten geliyor olmamız ile bugün kadına yönelik şiddete dair aldığımız üzücü haberler arasında kabul edilemez bir çelişki vardır. Kadınlar yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıktır. Kadınlar toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağıdır. Kadın, annelik rolüyle bu dinamizme, yani yeni nesillere şekil verendir. Bu nedenle, bir toplumun kadına verdiği değer aslında geleceğe verdiği değeri gösterir."

"KADIN, HAKLARIYLA KADINDIR"

Kadınların haklarıyla kadın olduğunu belirten Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Engin Kocabey, "Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir. Kadınların taleplerinin, isteklerinin özünde emek ve eşitlik vardır. Söz konusu eşitlik, hayata katılma, kendini gerçekleştirme ve geliştirme; üretme ve üretimin sonuçlarından hak ettiği payı alma anlamında fırsat eşitliğidir" dedi.KADINLARA HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR
Hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin ve kalkınmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, "Günümüzde kadınların; sosyal, ekonomik, politik ve çalışma hayatına katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır" dedi. "HER BAŞARILI ERKEĞİN YANINDA, BİR BAŞARILI KADIN VARDIR"
"Kadınlar komisyonu olarak, kadın renginin yansımadığı bir çalışma yaşamını, eksik, yetersiz ve anlamsız buluyoruz" diyen Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Ebru Karabıyık, şunları söyledi: "Kadınlarımız erkeklerin gölgesinde kalmasın istiyoruz, bu tabuları kıralım istiyoruz. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesi ile değil, her başarılı erkeğin yanında bir başarılı kadın vardır anlayışıyla ilerleyelim diyoruz. Bizler, güçlü bir toplumda yaşamak istiyorsak; kadını ve erkeği ile tüm toplum kesimlerini güçlendirmek, haklı taleplerini bir an önce gerçekleştirmek zorunda olduğumuza inanıyoruz."Konuşmaların ardından Bem-Bir-Sen Genel Başkan Danışmanı Tarkan Zengin, "Kamu sendikacılığında etkili olmak" konulu bir eğitim semineri verdi.Diğer taraftan, Büro Memur-Senli kadınlar toplantının sonunda, Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin türbesini ve merhum Muhsin Yazıcıoğlunun kabrini ziyaret edip, Ankara Kalesini gezdiler. Daha sonra, Atatürk Orman Çiftliğinin Söğütözü mevkiinde bulunan Mehmet Akif İnan Hatıra Ormanının yanına, Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Hatıra Ormanı için ilk fidanlar dikildi.ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans