DUYURULAR
BÜRO MEMUR-SENDEN TÜİKE ZİYARET

BÜRO MEMUR-SENDEN TÜİKE ZİYARET


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz ile yaptığı görüşmede, "Ülkemizin ekonomisine yön veren verileri 4/Cliler topluyor. 4/Cliler sadece yılın birkaç ayı değil 11 ay 28 günü çalışıyor. Bunun için 4/Cliler kadroya alınmalıdır. 4/Clilerin sorunlarını toplu sözleşme masasına taşıyacağız" dedi.Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Ünal ile birlikte TÜİK Başkan Yardımcısı Yılmazı makamında ziyaret etti. Kurum çalışanlarının sorunlarını ileten Genel Başkan Yusuf Yazgan, özellikle 4/Clilerin sorunları üzerinde durdu.

Başta ülkemiz ekonomisi olmak üzere birçok alanda yapılan istatistiklerin verilerinin TÜİKde çalışan 4/Cliler tarafından toplandığını belirten Genel Başkan Yusuf Yazgan, yılın 11 ay 28 gün çalışarak anket yapan 4/Clilerin kadroya alınması gerektiğini vurguladı. 11 ay 28 gün çalışarak veri üreten çalışana geçici denilemeyeceğinin altını çizen Yusuf Yazgan, "4/Cliler kamunun en mağdur çalışanlarını oluşturuyor. Çünkü 4/Cliler bin lira civarında bir ücret alıyor ve hiçbir özlük hakları bulunmuyor. Başta TÜİK olmak üzere kamunun birçok kurumunda 15-20 yıldır çalışan 4/Cliler var. Yılın 11 ay 28 günü çalışarak hizmet üreten bir kişiye geçici diyemezsiniz. 4/Cliler biran önce kadroya alınarak bu mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

4/Clilerin sorunlarını genel yetkili sendika olarak bu yıl ilk defa oturacakları toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını vurgulayan Yazgan, masadan 4/Clilerin ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili önemli kazanımlarla kalkacaklarını açıkladı. Yazgan, 4/Clilerin haklarını geliştirilmesi için yapacakları girişimlere kurum yöneticilerinin de destek vermelerini istedi. 

Kadro karşılığı sözleşmeli personel olarak çalışan istatistikçi, mühendis, matematikçi ve programcıların sorunlarına değinen Yusuf Yazgan, "TÜİKde çalışan istatistik, matematik gibi bölüm mezunlarının ek gösterge sorunu var.  İstatistikçi kadrosu 1990 yılında 3600 ek göstergeden 3000 ek göstergeye düşürüldü. Yasal bir düzenleme ile istatistikçilerin ek göstergeleri 3000den 3600e çıkarılarak mağduriyetleri giderilmelidir. Genel idari hizmetler sınıfında bulunan çözümleyici ve programcılar ise bilgisayar mühendisleri, istatistikçi ve matematikçiler ile aynı işi yaptıkları için teknik hizmetler sınıflına geçirilmelidir. Ekonomistlerin de özel hizmet tazminatları artırılmalıdır" diye konuştu.

Yazgan, yetkili sendika olarak katıldıkları kurum idari kurul toplantısında imza altına alınan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının da biran önce yapılmasını istedi. 

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz ise, he zaman çalışanların yanında olduklarını, onların en iyi şekilde hizmet vermeleri için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. 4/Clilerin kurumda önemli görevler üstlendiğini belirten Musa Yılmaz, "4/Cli arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak anket yapıyor. Kurumumuz ve ülkemiz için önemli görevler yapan 4/Clilerin mağduriyetinin giderilmesi için kurum olarak gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Genel yetkili sendika Büro Memur-Senin bu konuda yaptığı ve yapacağı çalışmaları kurum olarak her zaman destekleyeceğiz" diye konuştu. Yılmaz, istatistikçi, mühendis, matematikçi ve programcıların sorunlarının çözümü için gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Yılmaz, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılması için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Genel Başkan Yusuf Yazgan, ziyaretin ardından sendika temsilcilik odasında kurum çalışanlarıyla bir araya geldi. Yazgan, 4/Clilerin sorunlarını çözümünde gelinen son durum hakkında çalışanları bilgilendirdi. 

 
ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans