DUYURULAR
BÜRO MEMUR-SENDEN KALKINMA BAKANLIĞINA ZİYARET

BÜRO MEMUR-SENDEN KALKINMA BAKANLIĞINA ZİYARET


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylanı ziyaretinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çalışanlarının sorunlarını iletti. 4/Clilerin kadroya alınması gerektiğini vurgulayan Yusuf Yazgan, TÜİKdeki istatistikçilerin yaşadığı ücret adaletsizliğinin giderilmesini istedi.Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ceylanı makamında ziyaret etti. Genel Başkan Yusuf Yazgan, yaklaşık bir saat süren görüşmede TÜİK çalışanlarının sorunlarını Bakan Yardımcısına iletti. 

Ülkenin ekonomisine yön veren değerlerin TÜİKde çalışan 4/Clilerin yaptığı anketler sayesinde elde edildiğini belirten Büro Memur-Sen Genel Başkanı, 4/Clilerin hak ettiği kadroya biran önce alınması gerektiğini vurguladı. Yılın 11 ay 28 günü çalışan personele geçici denilemeyeceğinin altını çizen Yazgan, "4/Cliler kamunun en mağdur çalışanlarını oluşturuyor. Çünkü şu anda 11 ay 28 gün çalışan 4/Cliler bin lira civarında bir ücret alıyor ve hiçbir özlük hakları bulunmuyor. Kurumları sırtlayan 4/Cliler biran önce kadroya alınarak bu mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Sendika olarak 4/Clilerin sendikalara üye olmalarının yolunu kazandığımız dava ile biz açtık. İnşallah kadroya geçirilmelerini de biz sağlayacağız. 4/Clilerin sorunlarını yetkili sendika olarak oturacağımız toplu sözleşme masasına taşıyacağız" dedi.

Yusuf Yazgan, TÜİKin Kalkınma Bakanlığına bağlanmış olmasına rağmen TÜİKde kadro karşılığı sözleşmeli personel olarak çalışan istatistikçi, mühendis, matematikçi ve programcıların, Kalkınma Bakanlığında çalışan kadro karşılığı sözleşmeli mühendis ve çözümleyicilerden daha düşük ücret aldığını söyledi. Bu ücret adaletsizliğinin giderilmesini isteyen Yusuf Yazgan, "TÜİKde çalışan istatistik, matematik gibi bölüm mezunlarının ek gösterge sorunu var.  İstatistikçi kadrosu 1990 yılında 3600 ek göstergeden 3000 ek göstergeye düşürüldü. Yasal bir düzenleme ile istatistikçilerin ek göstergeleri 3000den 3600e çıkarılarak mağduriyetleri giderilmelidir. Genel idari hizmetler sınıfında bulunan çözümleyici ve programcılar ise bilgisayar mühendisleri, istatistikçi ve matematikçiler ile aynı işi yaptıkları için teknik hizmetler sınıflına geçirilmelidir. Ekonomistlerin de özel hizmet tazminatları artırılmalıdır" diye konuştu.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Ceylan, personelin en iyi şartlarda çalışması için ellerinden geleni yapacağını söyledi. 4/Clilerin mağduriyetinin farkında olduğunu belirten Mehmet Ceylan, 4/Clilerin kadroya alınması için yapılacak çalışmaları destekleyeceğini kaydetti. Ceylan, Yazganın bildirdiği İstatistikçilerin sorunlarıyla ilgili gerekli incelemenin yapılarak personelin sorunlarını çözmek için gereken çalışmaların yapılacağını açıkladı.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgana ziyarette, Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Ünal, 4/Clilerle ilgili Genel Başkan Danışmanı Yasemin Vargün ve İstatistikçi Ercüment Toka eşlik etti. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans