DUYURULAR
Büro Memur-Senden Havacılık Tazminatı İçin Balonlu Eylem

Büro Memur-Senden Havacılık Tazminatı İçin Balonlu Eylem


Büro Memur-Sen, Dünya Meteoroloji Gününde Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarına havacılık tazminatının ödenmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı önünde balonlu eylem yaptı. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan,

 

Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (Eurocontrol) havacılığa katkılarından dolayı personel gideri olarak Ödediği paranın Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarına havacılık tazminatı olarak Ödenmesi için eylem yaptı. Dünya Meteoroloji Gününde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Önünde toplanan Büro Memur-Sene üye meteoroloji çalışanları, tazminat hakkımız sÖke sÖke alırız, bakan personeline sahip çık sloganları attı. Ellerinde taleplerin yer aldığı dÖvizler taşıyan Büro Memur-Sen üyeleri, havacılık tazminatı için balon uçurdu.
 
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI SUç İŞLİYOR
Grup adına açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Eurocontrolden personel gideri olarak alınan paranın Devlet Hava Meydanları İşletmesi çalışanlarına Ödenirken meteoroloji çalışanlarına Ödenmemesinin haksızlık olduğunu sÖyledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün personel gideri için Eurocontrolden 2012 yılında 27 milyon, 2013 yılında 33 milyon, 2014 yılında ise 36 milyon lira aldığını ileri süren Genel Başkan Yusuf Yazgan, "Ne yazık ki, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, meteoroloji çalışanlarının hakkı olan bu paranın çalışanlara Ödemesine izin vermemiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 4 yıldır yaptığı bu haksız uygulamayla 24 saat kesintisiz hizmet veren Meteoroloji çalışanlarının moral ve motivasyonu bozmuştur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu parayı havacılık tazminatı olarak yansıtmadığı için uluslararası bir kurum olan Eurocontrole karşı suç işlemektedir. Bu durumun Eurocontrola şikayet edilmesi halinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü, personel giderleri kaleminden aldığı geliri geriye dÖnük olarak Eurocontrole Ödemek zorunda kalacaktır" dedi.
 
HAVACILIK TAZMİNATI MUTLAKA YASALAŞTIRILMALI
Bütçeye ek bir yük getirmeyen, meteoroloji çalışanlarının alın terinin karşılığı olan havacılık tazminatının Ödenmesi gerektiğini vurgulayan Yazgan, "ülke genelindeki tüm meteoroloji müdürlüklerinde ve havaalanlarında uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını hazırlamayarak bazı havaalanlarında rÖtar, bazı havaalanlarında ise uçak kaldırmama eylemi yapıyoruz. Meteoroloji çalışanlarının havacılık tazminatı gasp edilmektedir. Buradan hükümete sesleniyoruz. Havacılık tazminatının Ödenmesi için verilen sÖzlerin tutulmasını istiyoruz. Meteoroloji çalışanlarının mağduriyetine son verilmesi için havacılık tazminatının mecliste mutlaka yasalaştırılmasını istiyoruz. Aksi takdirde, Büro Memur-Sen olarak, meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı Ödenene kadar yeni eylemlerle, basın açıklamalarıyla mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans