DUYURULAR
Büro Memur-Sen, TÜİKin Sorunlarını Kalkınma Bakan Yardımcısına İletti

Büro Memur-Sen, TÜİKin Sorunlarını Kalkınma Bakan Yardımcısına İletti


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylanla yaptığı görüşmede Türkiye İstatistik Kurumundaki (TÜİK) kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Yazgan, 4/Clilerin kadroya geçirilmemesini eleştirdi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hadi Erdoğmuş, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Ünal, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Yasemin Vargün ve Cengizhan Güder ile birlikte Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylanla görüştü.

Genel Başkan Yusuf Yazgan görüşmede TÜİKde görev yapan kamu görevlilerinin sorunlarını Bakan Yardımcısı Ceylana iletti. En büyük sorunun 4/Clilerin kadroya geçirilmemesi olduğunu vurgulayan Genel Başkan Yazgan, 4/Clilere kadro verilmemesini eleştirdi. 4/Clilere kadro için TÜİKin olumlu görüş bildirdiğinin altını çizen Yazgan, "TÜİKdeki 4/Cli kardeşlerimiz, ülkemizin hemen hemen her alanında kullanılan istatistiki verileri mesai mevhumu gözetmeden hazırlıyor. 4/Cli kardeşlerimiz sıradan bir iş yapmıyor. Ancak buna rağmen hala hakları verilmiyor. Kamudaki diğer 4/Clilerin yılbaşında sözleşme yenileme uygulaması kaldırılırken TÜİKdeki 4/Clilerle her yıl sözleşme yenileniyor. Sürekli iş yapan bir kamu görevlisine geçici denilemez. İş sürekliyse istihdamı da sürekli olmalıdır. Bunun için 4/Cliler en kısa zamanda kadroya alınmalıdır. Kadro konusunda TÜİK olumlu görüş bildirdi. Buna rağmen 4/Cli kardeşlerimize hala kadro verilmemesi anlaşılır bir durum değildir" dedi.   

TÜİKde görev yapan istatistikçi, matematikçi, mühendis, programcı gibi kadro karşılığı sözleşmeli personelin sözleşme brüt ücretlerinin Kalkınma Bakanlığında çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personelin sözleşme brüt ücretleriyle eşitlenmesi gerektiğini kaydeden Yazgan, istatistikçilerin ek göstergelerinin 3600e çıkarılarak 1990 yılından bu tarafa yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Toplu sözleşme kazanımları arasında servis hizmetinin olduğunu hatırlatan Yazgan, TÜİKde merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmetinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Yazgan, kurumdaki yemek sorununun da en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını istedi. 

Görüşmeden memnun olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, sorunların çözümü için bu tür görüşmelerin önemli olduğunu belirtti. TÜİKdeki 4/Cliler için en adaletli uygulamanın kadroya geçirilmesi olduğunu açıklayan Bakan Yardımcısı Ceylan, görüştüğü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmazın da TÜİKdeki 4/Clilerin kadroya geçirilmesi taraftarı olduğunu söyledi. Ceylan, 4/Clilerin kadroya geçirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Ceylan, TÜİKdeki kadro karşılığı sözleşmelilerin sözleşme brüt ücretlerinin Kalkınma Bakanlığındaki kadro karşılığı sözleşmeli personelin sözleşme brüt ücretleriyle eşitlenmesi için ve istatistikçilerin ek göstergelerinin 3600e çıkarılması için gerekli çalışmayı yapacaklarını kaydetti. Ceylan servis ve yemek sorunlarının da çözüme kavuşturulması için gerekeni yapacaklarını açıkladı.  
ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans