DUYURULAR
Büro Memur-Sen, SGK Çalıştayı Yapıldı

Büro Memur-Sen, SGK Çalıştayı Yapıldı


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalıştayında konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Bizim için her zaman kamu görevlilerimizin hakları ön plandadır. Taleplerimizin karşılanmadığı bir toplu sözleşmeye imza atmayacağız” dedi.

Büro Memur-Sen, bu yıl yapılacak olan 4’üncü Dönem Toplu Sözleşme öncesinde SGK’daki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine yönelik çalıştay düzenledi. Büro Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda sorun ve talepler rapor haline getirildi.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANLIĞI KADROSU OLUŞTURULMALI

Çalıştayda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, SGK’nın 80 milyon vatandaşa hizmet veren bir kurum olduğunu, bu hizmetin de fedakar kamu görevlileri tarafından yerine getirildiğini söyledi. Kurumdaki kamu görevlerinin haklarının verilmesi gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Vecdi Yanbaz, “SGK, ülkemizin adeta bel kemiği. Tüm vatandaşlarımıza kesintisiz, sürekli ve kaliteli hizmetin verilmesini sağlayan SGK personeli, alanında yetişmiş kişilerden oluşmaktadır. En küçük hataya dahi mahal verilmemesi için yıllardır aynı birimde, aynı alanda çalışan kamu görevlilerimiz var. Bunun için sosyal güvenlik uzmanlığı kadrosu oluşturulmalı, SGK’daki kamu görevlilerimiz uzman kadrolarına geçirilmelidir. Kamu görevlilerine sosyal güvenlik tazminatı verilmeli, özel hizmet tazminatı arttırılmalıdır” dedi.

SÖZLEŞMELİLER KADROYA GEÇİRİLMELİ

SGK’daki kamu görevlileri başta olmak üzere kamudaki tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vecdi Yanbaz, “Kamudaki en büyük adaletsizliklerden birisi statüler arasında farkların olmasıdır. SGK’da da çok sayıda 4/B’li kardeşimiz görev yapmaktadır. 4/A, 4/B, 4/C statülerindeki kamu görevlilerimizin tamamı vatanımıza ve milletimize hizmet etmektedir. Bunun için statüler arasındaki ayrımcılık son bulmalıdır. Tayin hakkı olmayan, görevde yükselme şansı bulunmayan, ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalan, doğum, ölüm ve ücretsiz izin hakları kadrolu memurdan farklı olan 4/B ve 4/C’liler en kısa zamanda kadroya geçirilmelidir. Tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır. Kadro mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Diğer taraftan fazla mesaiye kalan tüm kamu görevlilerimize alın terlerinin karşılığı olan fazla mesai ücretleri ödenmelidir. İkramiyeler SGK’daki kamu görevlilerimize en kısa sürede yeniden ödenmeye başlanmalıdır. Çünkü bu konuda kazanılmış davalar var. Davalar doğrultusunda hareket ederek kamu görevlilerimizin mağduriyetine son verilmelidir” diye konuştu.

TALEPLERİMİZİN KARŞILANMADIĞI TOPLU SÖZLEŞMEYE İMZA ATMAYACAĞIZ

Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Büro Memur-Sen olarak kamu görevlilerinin tüm sorunlarını toplu sözleşmeye taşıyacaklarını kaydeden Yanbaz, kamu görevlilerinin taleplerinin karşılanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Taleplerin karşılanmadığı bir toplu sözleşmeye imza atmayacaklarını açıklayan Yanbaz, “Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak bizler, kamu görevlilerimizin haklarını almak, sorunlarını çözüme kavuşturmak için toplu sözleşmeye katılacağız. Kamu görevlilerimizin tüm sorunlarını toplu sözleşmeye taşıyacağız. Kamu görevlilerimizin sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılanması için sonuna kadar toplu sözleşmede mücadele edeceğiz. Bizim için her zaman kamu görevlilerimizin hakları ön plandadır. Haklarımız için mücadele edecek, ter akıtacağız. Taleplerimizin karşılanmadığı bir toplu sözleşmeye asla ama asla imza atmayacağız. Kimse bizleri bu konuda zorlayamaz. Çünkü bizim arkamızda bize güvenen ve yetki veren kamu görevlilerimiz var” şeklinde konuştu.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz’ın yanı sıra çalıştaya Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Genel Başkan Yardımcıları Bekir Turhan ve Yıldırım Akbaba, Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Bülbül, Denizli Şube Başkanı Fatih Acar, Düzce Şube Başkanı Mahmut Gazi Yılmaz, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ebubekir Sıddık Duyuş, İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Mücahit Sami Uçar, Karabük Şube Başkanı Recep Başkaya, Kütahya Şube Başkanı Mustafa Yıldız, Manisa Şube Başkanı Sultan Murat Özkan, Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Van Şube Başkanı Mahmut Gülaçar, Zonguldak Şube Başkanı Ramazan Seyrek ve Ar-Ge Birim katıldı. 

SGK ÇALIŞTAY RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans