DUYURULAR
Büro Memur-Sen, MSB’de Yapılan Toplantıya katıldı

Büro Memur-Sen, MSB’de Yapılan Toplantıya katıldı


Büro Memur-Sen, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile yapılan toplantıda bakanlığın değişen teşkilat yapısı hakkında görüşlerini belirterek sivil memurların her konuda 657 devlet Memurları Kanunu’na tabi olması gerektiğini vurguladı.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, MSB Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile yapılan toplantıya katıldı. Toplantıda Milli Savunma Bakanlığı’nın değişen teşkilat yapısı hakkında sendika olarak görüşlerini açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı,  Bakanlık ve TSK’da görev yapan sivil memurların sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Yardımcısı Alpay’a teslim etti.

Genel Başkan Yardımcısı Mengutaycı, yeni teşkilat şemasında öngörülen kadrolar için kurum içerisinden ehliyet ve liyakat sahibi çalışanların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Mengutaycı, “Sivil- asker hiyerarşik yapısının sağlanması maksadıyla atama yapılacak kadrolardaki asker ve sivillerin başta mali konular ve sosyal imkanlar olmak üzere özlük hakları birbirine denk olmalıdır. Sivil bir yöneticilinin mahiyetinde asker bir kişi olduğunda, ast-üst ilişkileri ve hiyerarşik yapı yeniden düzenlenerek sivil atananların mahiyetindeki asker kişilere sicil ve cezai müeyyideler de dahil olmak üzere yetki verilmedir. Şu anda mahiyetinde asker kişi olanlara devlet memurları tarafından her hangi bir ceza verilmemekte ve ast-üst ilişkilerinde hiyerarşik sıkıntı yaşanmaktadır. Bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Kritik görev alanı bulunan birimlere uzun vadede kalacak atama görmeyecek sivil personel planlanmalıdır. Ayrıca görev ve sorumluluklara göre milli savunma uzmanı ve yardımcısı kadroları ihdas edilmelidir” dedi.

Toplantıda sivil memurların sorunlarından da bahseden Mengutaycı, “Askeri yargı idare mahkemeleri kaldırılmalı ve memurlar sivil mahkemelerde yargılanmalıdır. Sivil memurlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 232 ve 233’üncü maddelerinin içerisinden çıkarılmalıdır. Sivil memurlarla asker kişiler arasındaki statü yeniden belirlenmelidir. Uzman olarak görev yapmakta iken görev süresi dolarak sivil memurluğa geçenlere uygulanan 45 yaş sınırı kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Mengutaycı’nın açıklamalarının ardından konuşan MSB Bakan Yardımcısı Alpay, sorunların çözüme kavuşturulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans