DUYURULAR
Büro Memur-Sen’in Talepleri Bakan Ağbal’a İletildi

Büro Memur-Sen’in Talepleri Bakan Ağbal’a İletildi


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı ziyaret ederek, talepleri iletti.

Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Bakan Naci Ağbal ile toplantı yaptı. Komu görevlilerinin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Büro Memur-Sen’in talepleri de görüşüldü.

Görüşmede Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmakta olan 3. Dönem Toplu Sözleşmelerin kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren hükümleri ile hizmet kollarına yönelik bazı hükümlerinde çalışmaların yapılması yanında bazı maddelerinde de çalışmaların belirlenen bir tarihe kadar sonlandırılarak kamu görevlilerin lehine hüküm doğurmak üzere mali ve sosyal haklarına yansıtılmasının imza altına alındığını hatırlattı. Hükümlere ilişkin atılan imzaların gereğinin yerine getirilmediğini, henüz bir düzenleme yapılmadığını vurgulayan Yalçın, “Öncelikli olarak sizlerin ilgi ve alakası ile belli bir tarihe kadar bitirilmesi hüküm altına alınan konuların ivedilikle sonuçlandırılarak 31 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak ve kamu görevlilerinin lehine olmak koşuluyla hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Ek Ödeme Kaynaklı Sorunların Giderilmesi

Ek ödemeler konusunda ise Yalçın, "1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Toplu Sözleşme hükmüne göre 4/C’li personelin almış olduğu ek ödemeden diğer ek ödemelerden farklı olarak Gelir Vergisi kesilmemesi gerekirken tam tersi bir durum söz konusudur. Diğer taraftan Mahkeme kararıyla hak edilen ek ödemelerin ödenmesi hukuk devleti ilkesinin gereğidir. Bu itibarla Mahkeme kararlarının uygulanarak bugüne kadar oluşan mağduriyetlerin acilen giderilmesi elzemdir" dedi.

Görüşmede Büro Memur-Sen’in taleplerini Bakan Ağbal’a ileten Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra çalışanlarının yoğun bir mesai dönemi geçirdiğini, yoğun çalışmalarının karşılığı olarak mesai ücretlerinin acilen ödenmesi gerektiğini söyledi. Yanbaz, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Sözleşmeli Personelin (4/B) 6 yıldır yapılmamış olan tavan ücret artışların bir an önce sonuçlandırılmasını istedi. Yanbaz ayrıca, Maliye Bakanlığı ve tüm kamu kurumlarında uzmanlık sınavlarının kurum içinde özel sınavla çalışanlara da açılmasını talep etti. Yanbaz, Vergi Haftasında Maliye Bakanlığı çalışanlarına asgari ücret tutarında ikramiye ödemesi yapılamasını da vurguladı.

4/C’lilere Kadro Verilmeli

4/C’li personelin kadro beklentisinin de acilen karşılanması gerektiğini dile getiren Yanbaz, “Başta 4/C ve 4/B’liler olmak üzere, taşeronlara ve sözleşmeli personele kadro talebimiz acilen karşılanmalıdır” dedi.

Bakan Talimatı Verdi

Görüşmede Maliye Bakanı Naci Ağbal, Toplu Sözleşmede üzerinde durulacak hükümlere ilişkin değerlendirmelerin devam ettiğini ifade etti. Bakan Ağbal, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Sözleşmeli Personelin ücret tavan artışının yapılması için gerekli talimat verdi. Bakan Ağbal, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra çalışanlarının mesai ücretlerinin düzenlenmesinde ise sona gelindiğini belirtti. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans