DUYURULAR
Büro Memur-Sen ile FNSJ Arasında İşbirliği Anlaşması

Büro Memur-Sen ile FNSJ Arasında İşbirliği Anlaşması


Büro Memur-Sen, Fas Çalışanları Ulusal Birliği’ne (UNTM) bağlı Fas Adliye Çalışanları Ulusal Sendikası’nın (FNSJ) kongresine katıldı. Büro Memur-Sen ile FNSJ arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Fas Çalışanları Ulusal Birliği'ne (UNTM) bağlı Adliye Çalışanları Ulusal Sendikası’nın (FNSJ) 2. Olağan Kongresine katıldı. Kongrede konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Erdoğmuş, dost ve kardeş ülke Fas’ta bulunmaktan onur duyduğunu belirtti.

TÜRKİYE İLE FAS ARASINDA GÜÇLÜ BAĞLAR VAR

Afrika'nın istikrarlı ülkelerinden biri olan Fas ile Türkiye arasında, iki ülke vatandaşları arasında güçlü ve tarihi bağlar bulunduğunu belirten Mehmet Hadi Erdoğmuş, “Tarihi çağlardan beri Türkiye ile Fas arasındaki ilişkilerin daima mükemmel olduğunu görmekteyiz. Türkiye ve Fas arasındaki ilişkiler, Fas’ın 1956 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından daha artmıştır. Türkiye, Fas’ı Ortadoğu, Afrika, Akdeniz ve İslam Aleminin önemli bir üyesi olarak görmektedir. Bu çerçevede, ikili ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesi konusunda karşılıklı irade mevcuttur. Bu iki Müslüman ve dost ülke arasında benzerlikler mevcuttur. Akdeniz’in batı ve doğu bölgelerinde yer alan bu iki kardeş ülkeden Fas, Avrupa ile Afrika arasında bir köprü görevi görmektedir. Ülkemiz Türkiye Avrupa ile Orta-Doğu ve Asya ülkeleri arasında köprü görevi yapmaktadırlar. Her iki ülkenin de Müslüman olması, örf ve adetlerinin birbirine benzemesi, Türkiye ve Fas’ı birbirine yaklaştıran nedenlerdir. Türkiye Fas arasındaki ilişkilerin artmasında biz sivil toplum kuruluşlarına da görevler düşmektedir. Şüphesiz ki sivil toplum kuruluşları, insanlar arasında, ülkeler arasında bir köprü vazifesi görmekte, insanların sesi ve sözcüsü olmaktadır. Konfederasyonumuz Memur-Sen ve sendikamız Büro Memur-Sen olarak ilişkilerin geliştirilmesinde, dost ve kardeşliğimizin arttırılmasında üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya her zaman hazırız” dedi.

MEMUR-SEN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK EMEK HAREKETİ

Memur-Sen olarak özelde üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç saydıklarını kaydeden Erdoğmuş, “Konfederasyonumuz Memur-Sen aynı zamanda İslam birliği, ümmet bilinci içerisinde Müslüman ülkelerle, oralardaki sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler kurmaktadır. Memur-Senimiz, 1 milyona yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük emek hareketi, en büyük sivil toplum kuruluşudur. Ülkemizdeki kamu kurumlarında görev yapan, ülkemiz ve vatandaşlarımız için çalışan kamu görevlilerimizin, haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarına çözüm bulunması yönünde sendikal mücadele veriyoruz. Bir yandan kamu görevlilerimizin haklarını savunurken, diğer yandan da Türkiye’nin gelişim ve dönüşüm sürecine önemli katkılarda bulunuyoruz. Her zaman doğrunun yanında, yanlışın karşısındayız. Dünyanın neresinde olursa olsun zalimle mücadele ederken mazlumun, ezilenin yanında duruyoruz” diye konuştu.

BÜRO MEMUR-SEN BİR DÜNYA SENDİKASI

Kongredeki konuşmasında Büro Memur-Sen’den de bahseden Erdoğmuş, Büro Memur-Sen olarak Başbakanlık ve 12 bakanlığında arasında yer aldığı toplam 58 kurumda hak mücadelesi verdiklerini söyledi. Erdoğmuş, “Kurulduğumuz 1995 yılında üye sayımız onlarla, yüzlerle ifade edilirken günümüzde 70 binin üzerindeki üyemizle genel yetkili sendikayız. Yani hizmet kolumuzdaki kurumlarda çalışan 350 bin memurun haklarını toplu sözleşmede sendika olarak bizler savunuyoruz. Hedefimiz olan 100 bin üyeye ulaşmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemizin 81 ilinde sendika olarak teşkilatlanmış durumdayız. Ülkemizin dört bir köşesinde teşkilatımızın başarılı çalışmalarıyla sendikamız Büro Memur-Sen’in bayrağı zirvede dalgalanıyor. Biz sendika olarak sadece ülkemiz Türkiye’de hak mücadelesi vermiyoruz. Büro Memur-Sen olarak bir dünya sendikasıyız.  Dünyanın çok sayıda ülkesinde temsilciliklerimiz ve üyelerimiz bulunuyor. Ülkemizin yurtdışındaki konsolos ve ataşeliklerinde bulunan üyelerimizin haklarını savunuyoruz. Fas gibi dost ve kardeş ülkelerle ilişkilerimizin güçlendirilmesi, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler yapmak için çalışıyoruz. Bunun için girişimlerde bulunuyoruz. Bundan sonra da bu tür çalışmalarımız artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

İKİLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Kongrenin ardından Büro Memur-Sen ile FNSJ arasında 3 farklı dilde ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre çalışma yaşamı ve sendikal faaliyetler hakkında sendikalar karşılıklı heyet gönderecek, bilgi paylaşımında bulunacak, eğitim programları düzenleyecek.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans