DUYURULAR
BÜRO MEMUR-SEN GENEL KURULU YAPILDI

BÜRO MEMUR-SEN GENEL KURULU YAPILDI


Büro Memur-Sen genel kurulu birlik ve beraberlik içerisinde yapıldı. Genel kurul sonucunda Büro Memur-Sen Genel Başkanlığına Uğur Ünalan seçildi. Ünalan, "Birlik ve beraberlik içerisinde sendikamızı daha iyi konuma taşıyacağız" dedi.

Büro Memur-Sen genel kurulu Ankara Sürmeli Otel’de yapıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen’in divan başkanlığını yaptığı genel kurula Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen’e bağlı sendikaların temsilcileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Büro Memur-Sen delegeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
GÜNDOĞDU: YENİ KAZANIMLAR ELDE EDECEĞİZ
Genel kurulda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, kamu çalışanlarına yeni kazanımlar üretmenin peşinde olduklarını vurguladı. Toplu sözleşmede elde edilen başarıların Memur-Sen’in rakipsizliğini tescillediğinin altını çizen Gündoğdu, “Memur-Sen, Türkiye’nin en büyük emek örgütüdür. Mücadele edeceğiz, yeni kazanımlar elde edeceğiz, kamu çalışanları ve çalışma hayatındaki sorunların çözülmesini sağlayacağız. Rakiplerimiz gibi sorun değil aksine çözüm üreteceğiz” dedi. Gündoğdu, yeni anayasa ve çözüm sürecini de değerlendirerek konuşmasını tamamladı.
 
VATAN VE DİN DÜŞMANLARINA KARŞI DİRİ OLACAĞIZ
Büro Memur-Sen Genel Başkanlığı için aday olan Uğur Ünalan ise yaptığı konuşmada ülkemizin ve milletimizin kritik bir süreçten geçtiğine değindi. Ünalan, “Yaşadığımız coğrafyada ve hemen yanı başımızda cereyan eden olaylar bizlere çok daha büyük sorumluluklar ve görevler yüklemekte. Ülkemiz üzerinde oynanan bu oyunları hep birlikte boşa çıkartmalı, safları daha sık tutmalı, birbirimize daha sıkı sarılmalı, vatan ve din düşmanlarına karşı bir olmalı ve diri olmalıyız. Memur-sen ailesi olarak biz buradan söz veriyoruz; bir olacağız, diri olacağız, uyanık olacağız” dedi.
 
28 ŞUBAT DARBESİ ÇÖPE ATILDI
Sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, bulundukları ülkenin özgürleşmesi ve demokrasinin kökleşmesine destek olması gerektiğine vurgu yapan Ünalan, demokrasiden, özgürlüklerden bahseden bu kuruluşların inandırıcı olmaları için demokrasiyi ve özgürlükleri önce kendi içlerinde hazmetmeleri gerektiğinin altını çizdi. Ünalan, “Ülkemizde bin yıl süreceği söylenen 28 Şubat post modern darbesi işte sizlerin gayretleriyle tarihin çöplüğüne atılmıştır. Seksen yıldır esir olan başörtüsü özgür kılınmış, imam hatip liseleri, kuran kursları tekrar bir gül gibi açılmış, ülkemize ve dünyaya İslam’ın reyhan kokusunu saçmıştır. Yarın rabbimizin huzuruna vardığımızda ‘Nemrutu’un ateşine su taşıyan karınca misali tüm bunlar için bizimde bir katkımız oldu Yarabbi’ diyeceğiz inşallah. Bundan ne kadar gurur duysak azdır” diye konuştu.
 
RÜKU DIŞINDA EĞİLMEYECEĞİZ
Yeni konjonktürde dört tip liderden bahsedildiğini ifade eden Ünalan, bunları idare eden liderler, mevzuatçı liderler, hayal kuran liderler ile hayallerini ve insanları yönetenler olarak sıraladı.  Asıl liderin hayallerini ve insanları yöneten liderler olduğunu kaydeden Ünalan, “Onlar Rahmetin ve Merhametin kapısıdırlar herkes tarafından ulaşılabilen, herkesin derdini dinleyen, sorunlarına ortak olan liderlerdir. Bizlerde Rahmetin ve Merhametin kapısı olmak için huzurlarınızdayız. Söz veriyorum size. “Rüku dışında eğilmedik”  Allah’ın izniyle bundan sonra da eğilmeyeceğiz” dedi.
 
ASLA İFRAT VE TEFRİTTE OLMAYACAĞIZ
İktidar olma sevdasında olmadıklarını belirten Ünalan, “Bizler bu davanın ve bu davanın sahibi olan tüm kardeşlerimizin sesiyiz. Adı unutulanların, ezilmişlerin, haksızlığa ve adaletsizliğe uğramışların, yaptırımla karşı karşıya kalmışların sesiyiz. Kaybedilen hakların, unutulan teşkilatların, ötekileştirilen tabanımızın sesiyiz. Biz bu yola sadece yüreğimizi koymadık.  Başımızı da gövdemizi de koyduk. Sendikacı bedel ödemeyi göze alacak; yeri geldiğinde yumruğunu vuracak, yeri geldiğinde beyefendi olabilecek. Cesaretini, kararlılığını ortaya koyacaktır. Hiçbir teşkilat yapısında kendi teşkilatları ile kavgalı olan barışı tesis edemeyen bir yönetimin başarılı olduğu görülmemiştir. ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım’ diyor Mevlana. Biz de yeni şeyler söylüyoruz. Yeni şeyler yapacağız. Biz asla ifrat ve tefritte olmayacağız. Bize oy veren veya vermeyen her kardeşimizi, her dava arkadaşımızı ayrım yapmadan seveceğiz, sevmeye devam edeceğiz. Medeniyetimizden gelen anlayışla yaratılmışı seveceğiz yaratandan ötürü. Yüce Mevla’nın Hucurat Suresinin 10. Ayetinde buyurduğu gibi ‘Müminler ancak Kardeştir’. Biz kardeşiz. Bozgunculuk değil, birliktelik yegâne amacımız olmalı” şeklinde konuştu.
 
SORUMLU SENDİKACILIK ANLAYIŞINI BENİMSEYECEĞİZ
Büro Memur-Sen’i daha ileriye taşımak için hedeflerinin Büro Hizmet Kolunda çalışan yaklaşık 250 bin kamu görevlisinin Büro Memur-Sen’e üye olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ünalan, gitmeyecekleri il ve kurum, çalmayacakları kapı, sıkmayacakları el kalmayacağını söyledi. Kendilerine uzanan eli mutlaka sıkacaklarının, üyelerinin derdiyle dertleneceklerinin ve üyelerinin derdine derman olmaya çalışacaklarının altını çizen Ünalan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ücret sendikacılığı yerine hizmet sendikacılığını, sorunlu sendikacılık yerine çözüme paydaş sorumlu sendikacılık anlayışını benimseyerek sendikal örgütlenmeyi ilke edineceğiz. Büro Memur-Sen olarak bağımsız, fakat tarafsız olmayan bir duruşla Hak’tan yana, teşkilattan yana bir sendikal anlayış sergileyeceğiz. Yeni eylemlerin ve çözümlerin peşinden koşarak, ufuk göllerini nehirlere dönüştürmeyi hedefleyen teşkilatımızın ortaya koyduğu sinerjiyi, enerjiye dönüştüreceğiz. ‘Yesem aç, uyusam uykusuzum’ ifadesinin karşılığı olan, herkes sussa, herkes gözünü yumsa, herkes sırtını dönse, biz susmayacağız, gözümüzü yummayacağız, sırtımızı dönmeyeceğiz. Herkes bunu böyle bilsin. İnançlarımız, değerlerimiz ve kuruluş amacımıza uygun kardeşlik hukukunu tesis etmek için dilimiz döndüğünce, sesimiz çıktığınca haykırmaya, hak mücadelesi vermeye devam edeceğiz. ‘Yanlışlıkları düzeltmek için önce bulunduğunuz yerden başlamalısınız ve elinizden geleni elinizden, dilinizden geleni dilinizden, hiçbir şey yapamıyorsanız buğz ediniz’ ifadesinin karşılığı neyse bunu yapmaya çalışacağız. Aynı dili konuşarak değil, aynı duyguları paylaşarak bu sıkıntıları aşacağız Bizim için zafer değil sefer önemlidir. Bu seferin sonunda bir zafer yazmışsa rabbim, o da sizin zaferinizdir. Ne diye zincire vurulası duygularımızı azat ederiz. Ve ne diye bunca acılara tanıdık diye razı oluruz söyler misiniz? Unutmayın,  birbirimiz için mücadeleyi bıraktığımız an insanlığımızı da kaybettiğimiz andır. Biz ihanetin,  kalleşliğin olmadığı bir sendikal anlayış istiyoruz.  Nidasını yitirmeden içimizdeki haykırış, size de bu yanlışlığa dur demeniz için haykırıyoruz. Yıkın içinizdeki buzdan kaleleri, dindirin sarsıntıları ve çekmeyin beklentileri yarına. Ve Unutmayın. Nasıl bağlatırsanız gözlerinizi şafak yine öyle doğacaktır. Bizi, dört kıtada yedi iklimde hakim kılan ruhun anlayışı ve inancıyla sendikamızın kuruluş amacındaki ruhu yeniden canlandırmaya var mısınız?”
 
GENEL BAŞKAN ÜNALAN OLDU
Konuşmaların ardından seçime geçildi. Üç ayrı liste ile gidilen seçim sonucunda Büro Memur-Sen Genel Başkanlığı’na Uğur Ünalan seçildi. Genel Merkez Yönetimi şu isimlerden oluştu: Genel Başkan Uğur Ünalan, Genel Sekreter Engin Kocabey, Genel Mali Sekreter Kadir Çiçek, Genel Teşkilat Sekreteri Mustafa Mengütaycı, Genel Eğitim Sekreteri Vecdi Yanbaz, Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Kutbettin Aydın ve Genel Basın Sekreteri Nihat Tunç.
 
BÜRO MEMUR-SEN’İ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ
Seçimin ardından konuşan Uğur Ünalan desteklerinden dolayı tüm Büro Memur-Sen teşkilatına teşekkür etti. Büro Memur-Sen’in büyük bir aile olduğunu belirten Ünalan, “Demokrasi şöleni şeklinde geçen genel kurulumuz Büro Memur-Senimize, Memur-Senimize, kamu çalışanlarımıza ve ülkemize hayırlı olsun. Bizler sendikamızı ve ülkemizi seviyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden sendikamızın ve ülkemizin daha iyi konuma gelmesi için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Elimize aldığımız Büro Memur-Senimizin bayrağını yönetimdeki arkadaşlarımla birlikte daha ileriye taşıma gayreti içerisinde olacağız. Seçim konuşmamda teşkilatımız ve sendikamız için deklare ettiğim projelerimizi en kısa süre içerisinde hayata geçirmek için çalışacağız. Diğer yandan, ana ilkemiz olan kamu çalışanlarımıza hizmet etmeye durmadan, yorulmadan devam edeceğiz. Hizmet kolumuzdaki Başbakanlık ve 11 bakanlığın da arasında yer aldığı toplam 53 kurumdaki tüm kamu çalışanlarımızın haklarını en iyi konuma getirmek için mücadelemize devam edeceğiz. Allah yardımcımız olsun” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans