DUYURULAR
BÜRO MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YAZGAN, İLLERDEKİ TEŞKİLATLARLA BİRARAYA GELDİ

BÜRO MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YAZGAN, İLLERDEKİ TEŞKİLATLARLA BİRARAYA GELDİ


Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illeri ziyaret eden Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "2002 yılından bu yana ilk defa taban aylığa zam yaptırdık. Bu sadece maaş artışı değil, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı artışı anlamına gelmektedir. 4/Clilerin maaşında yüzde 40a varan iyileştirme sağladık. Toplu sözleşme masasında hem hizmet kolumuzu hem de tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren önemli kazanımlar elde ettik" dedi.Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri İdris Maden ve Sait İnan ile birlikte Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı illeri ziyaret etti. Bir haftalık programına Adanadan başlayan Genel Başkan Yusuf Yazgan, sırasıyla Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Siirt, batman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki Büro Memur-Sen teşkilatlarıyla ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi.

ÜLKEMİZİN HER ALANDA İLERLEMESİ İÇİN ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ
Ziyaretlerinde çözüm sürecine değinen Genel Başkan Yazgan, Asırlarca ülke topraklarında farklı kimlikteki vatandaşların bir arada mutlu bir şekilde yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini belirtti. Bazı dış güçlerin ve karanlık güçlerin ülke birlikteliğini bozmak için terör olaylarını çıkarttığını ifade eden Yusuf Yazgan, son yüzyılın en önemli sorunlarından biri olan terörün bitirilmesi için başlatılan çözüm sürecini desteklediklerini kaydetti. Çözüm sürecinin başladığı günden itibaren terör olayının yaşanmamasının ve şehit haberlerinin gelmemesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Yazgan, "Yıllardır canımızı ve malımızı tüketen, daha önemli işler ile meşgul olmamızı engelleyen terörün bitirilmesi için başlatılan çözüm süreci devam ediyor. Çözüm sürecinin başlamasıyla yüreklere acı ile düşen şehit haberleri gelmiyor. Ülkemizin başta ekonomi olmak üzere her alanda daha ileriye gitmesi için çözüm sürecini destekliyoruz. Çözüm sürecini sabote etmek isteyenler olabilir. Her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde olarak ülkemizi karıştırmak isteyenlere en güzel cevabı vermeliyiz. Çözüm süreci sonunda eşit, özgür, adil, kardeşçe, hak eşitliğinde, hep beraber daha mutlu yaşayacağımıza inanıyorum" dedi.

ÖNEMLİ KAZANIMLARA İMZA ATTIK
Geçtiğimiz yıl genel yetkili sendika olduklarını ve bu yıl da genel yetkilerini sürdürerek ilk defa toplu sözleşme masasına oturduklarını kaydeden Yazgan, masada önemli kazanımlar elde ettiklerini söyledi. Toplu sözleşme masasında önce hizmet kollarındaki daha sonra ise kamu çalışanlarının tamamının çalışma şartlarını daha iyi konuma getirmek için mücadele ettiklerini vurgulayan Yazgan, "4688 sayılı Kanun kapsamında toplu görüşme yönteminin hayata geçirildiği 2002 yılından bu yana ilk defa doğrudan taban aylığa mahsus bir artış yapılmasını sağladık. Taban aylığa 1 Ocak 2014ten geçerli olmak üzere ve tek seferde 175 lira artış yapıldı. Bu sadece maaş artışı değil, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı artışı anlamına gelmektedir. 175 lira taban aylık artışı emekli ikramiyelerinde 30 yıllık hizmet süresi üzerinden 1 Ocak 2014 itibarıyla 5 bin 250 lira artış getirmektedir. 2014 yılı maaşlarındaki artışın taban aylık katsayısı kapsamlı olması ve buna bağlı olarak bütün kamu görevlileri için eşit miktarda olması, düşük maaşlılar ile yüksek maaşlılar arasındaki maaş farkı makasının daralmasına da katkı sağladı" dedi. 

4/CLİLERİN MAAŞINDA YÜZDE 40LARA VARAN ARTIŞ OLDU
Sendikalara üye olmalarının yolunu açtıkları 4/Cliler için önemli kazanımlar elde ettiklerinin altını çizen Yazgan, "4/Cli personelin maaşlarında brüt 350, net 253 TL artış sağladık. Aile yardımıyla bu ücret net 493 liraya çıkmaktadır. Bunun anlamı 4/Cli personelin maaşları, öğrenim durumlarına göre eş ve çocuk yardımı da dikkate alındığında yüzde 40lara varan oranda artmaktadır. Bu kazanımları çok önemsiyoruz ancak 4/Cliler için verdiğimiz kadro mücadelesinden vazgeçmiş değiliz. 4/Cliler kadroya geçirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

12 YIL SONRA SERVİS HAKKINI ELDE ETTİK
Büro Memur-Sen olarak imzaladıkları mutabakat metni ile bakanlık ve bağlı kuruluşlarda çalışan memurlara servis hakkı verildiğinin altını çizen Yazgan, "Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan anlaşmalar döneminde tasarruf gerekçesiyle kaldırılan servis hizmeti, sendikamız sayesinde 12 yıl aradan sonra geri geldi ve gelecek yıldan itibaren kullanılacak. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan fazla mesai ücretleri de Büro Memur-Senin kazanımı olarak geri gelecek. Fazla mesai ücretlerinin yeniden ödenmesi için yasal düzenleme yapılacak ve kamu görevlileri fazla mesai ücretlerine yeniden kavuşacak. Öte yandan, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunda gezici görev verilen memur ve hizmetlilere seyahat kartı verilmesi, seçim zamanlarında görev yapan Nüfus Genel Müdürlüğünde çalışan memurlara fazla mesai ücreti ödenmesi, emanet memurlarının iş riski zammının bir derece arttırılması, icra memurlarının özel hizmet tazminatına 5 puan ilave edilmesi gibi kazanımlara da imza attık" şeklinde konuştu.

KAZANIMLAR DEVAM EDECEK
Kazanımların Büro Memur-Sen sayesinde artarak devam edeceğine vurgu yapan Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Biz sadece toplu sözleşme zamanında kamu çalışanlarının hakkını aramıyoruz. Yılın 365 günü kamu çalışanlarının daha iyi şartlarda görev yapması için mücadele veriyoruz. 4/Clilerin sendikalara üye olma yolunu sendikamız açtı. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına katılımın 2 katından 3 katına çıkarılmasını sendikamız sağladı. Bunu da yeterli görmeyerek başbakanlık, maliye bakanlığı ve devlet personel başkanlığına yazdığımız yazı sonucunda şartı tutan tüm memurların sınava girmesini biz sağladık. İş ve meslek danışmanlarının, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Devlet Arşivlerindeki sözleşmeli personelin kadroya alınması sendikamızın kazanımı olarak gerçekleşti. İş ve meslek danışmanlarının ekonomik haklarının korunması için mücadelemiz devam ediyor. Askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilmeleri de sendikamızın kazanımları arasında yerini aldı. Sivil memurların sorunlarını da en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız. Bunlar sendikamızın kazanımlarından bazıları. Kamu çalışanları adına bu kazanımlara imza atan sendikamızın önümüzdeki süreçte kazanımları artarak devam edecek"

 
ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans