DUYURULAR
BÜRO MEMUR-SEN ERZURUM ŞUBESİ’NDEN KURUMLARA ZİYARET

BÜRO MEMUR-SEN ERZURUM ŞUBESİ’NDEN KURUMLARA ZİYARET


MAAŞ ADALETSİZLİĞİ çALIŞMA BARIŞINI BOZACAKTIR

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Erzurum Şubesi yÖnetim kurulu üyeleri kurum ziyaretlerine devam ediyor. Büro Memur-Sen Erzurum Şube Başkanı Erten Aksoy ve yÖnetim kurulu üyeleri Ali İhsan Özyazıcıoğlu, Bilal Han, Osman Karasu, Mehmet Nuri GÖkkaya, Erzurum Devlet Malzeme Ofisi (DMO) İrtibat Büro Müdürlüğü’nü ve Yakutiye İlçe Nüfus Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Ziyaretlerde çalışanların sorunları yerinde tespit eden yÖnetim kurulu üyeleri sorunlara çÖzüm bulunmaya çaltı.

MAAŞ ADALETSİZLİĞİ çALIŞMA BARIŞINI BOZACAKTIR
Erzurum Şube Başkanı Erten Aksoy, çalışanların sorunların kurumsal bazda tespit edilerek çÖzülmesi ve  her kurumu kendi bünyesinde değerlendirmek gerektiğini sÖyledi. çalışanların yaptıkları işlerin yoğunluğu ve Öneminin gÖz ardı edilmemesine inandıklarını belirten Başkan Aksoy, bu kapsamda tüm kurumları ziyaret ederek sorunları yerinde tespit ederek başta toplu sÖzleşme gÖrüşmeleri olmak üzere sorunları çÖzüm için yetkili mercilere ulaştıracaklarını vurguladı.  

Eşit işe eşit ücret kararnamesi ile yeni sorunların ortaya çıktığını ileri süren Aksoy, “İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumda gÖrev yapan müdürlere ek Ödeme ile yapılan artış oranları yüksek tutuldu. Buna karşın çalışanlara yapılan ek Ödeme oranları düşük tutuldu. Bu durumun da çalışanlar ile müdürler arasındaki maaş farkını iyice artırdı. Bu kez kurum içi maaş adaletsizliğini ortaya çıktı. Bu uygulama çalışma barışını bozacaktır. Tabii ki müdürlük makamının sorumlulukları çok ağır.  Bu ünvanlar için yapılan iyileştirmelere karşı değiliz ancak büyük Özveriler ile çalışan diğer kamu çalışanları gÖz ardı edildi. Sadece bir kısım ünvanlar lehine yapılan zamların ileride büyük problemler ortaya çıkaracak. Bu nedenle toplu sÖzleşme sırasında bu hususun dikkate alınarak bir kısım ünvanlar dışında kalan çalışanlar lehine maddi iyileştirmelerin yapılmasını istiyoruz” dedi. 

MUHASEBECİLERİN EK ÖDEME PUANLARININ ARTIRILMADI
Büro Memur-Sen YÖnetim Kurulu üyesi aynı zamanda DMO Erzurum İrtibat Bürosu Muhasebe Yardımcısı Osman Karasu, KİT’lerde çalışanların sorunlarının gÖz ardı edilmemesi gerektiğini, toplu sÖzleşme dÖneminde bu hususların dile getirilmesini ve çÖzüme kavuşturulmasını istediklerini sÖyledi. Son çıkan kanun hükmünde kararname ile kamu çalışanların bir kısmının ek Ödeme puanlarının yükseltildiğini belirten Osman Karasu, Özellikle müdür ve şeflere ciddi miktarda iyileştirme yapıldığını ancak şeflerle aynı konumda bulunan ve sorumlulukları daha ağır olan muhasebecilerin ek Ödeme puanlarının artırılmadığını kaydetti. Bunun haksızlık olduğunu ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Karasu, “Ayrıca aynı işi yapan kurum içerisindeki işçi konumunda olanla memur konumunda olanların arasında ciddi maaş farkı buluyor. Bu durumun çalışma barışına zarar veriyor. Kurum çalışanların mali ve Özlük haklarında ciddi iyileştirmeye gidilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Devlet Malzeme Ofisinin Erzurum’da irtibat bürosu olarak temsil edilmesinin kabul edemediğini aktaran Karasu, “Erzurum’da bulunan birçok kamu kurumu bÖlge müdürlüğü ya da il müdürlüğü olarak hizmet verirken DMO’nun irtibat bürosu olarak hizmet vermesine üzülüyoruz. DMO’nun yaptığı işler ve faaliyet alanı nazara alındığında çok geniş kitlelere hizmet sunuyor. Büyükşehir kapsamında bulunan bir ilde bu kadar yoğun hizmet veren kurumun bÖlge müdürlüğü olarak hizmet vermesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

GÖREVE BAŞLAYAMAYAN RASATçILAR MAĞDUR OLDU
Meteoroloji BÖlge Müdürlüğü çalışan ve sendika yÖnetim kurulu üyesi olan Ali İhsan Özyazıcıoğlu’da, 2010 yılı Kasım ayında Rasatçılar için açılan sınavda başarılı olan Rasatçıların bir kısmının kadro yetersizliği gerekçe gÖsterilerek gÖreve başlatılmadığını belirtti. Sınavda başarılı olanların gÖreve başlayamadıkları için maddi ve manevi kayba uğradıklarını kaydeden Özyazıcıoğlu, bu sorunun bir an Önce çÖzülmesini gerektiğini sÖyledi. Özyazıcıoğlu, 2012 yılı toplu sÖzleşme masasında Meteoroloji çalışanların sorunlarının çÖzülerek maddi olanakların artırılması gerektiğini vurguladı.

KARARNAME İLE VERİLEN HAKLAR GERİ ALINDI
Şube YÖnetimi Kurulu üyesi ve  SGK çalışanı olan Bilal Han ve Mehmet Nuri GÖkkaya’da yaptıkları konuşmada “Son çıkan kararname ile başta Maliye olmak üzere SGK, İşkur, BÖlge çalışma gibi bir çok kurum çalışanların gelirlerinde Önemli kesintilere gidildi. Bunu kabul etmiyoruz. Verilmiş hakların geri alınmaması gerekir. Toplu sÖzleşme sırasında bu hususların dile getireceğiz” dedi.ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans