DUYURULAR
Büro Memur-Sen, Emniyetteki Sivil Memurların Verilmeyen Haklarını  TBMM Önünde Protesto Etti

Büro Memur-Sen, Emniyetteki Sivil Memurların Verilmeyen Haklarını TBMM Önünde Protesto Etti


Büro Memur-Sen, Emniyet Genel Müdürlüğü Bünyesinde görev yapan sivil memurların verilmeyen haklarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde protesto etti. Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, "Sivil memurlar, devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde görevlendirilmediği gibi yıllardır hakları da verilmemektedir. Sivil memurlar, devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalıştırılmalıdır" dedi.

Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen, Emniyet Genel Müdürlüğünde görev yapan sivil memurların verilmeyen haklarını TBMM önünde protesto etti. Meclis önünde toplanan Büro Memur-Sen üyeleri, Biz memuruz köle değiliz, Hak gaspına hayır dövizleri taşıyarak Memuruz, haklıyız, kazanacağız, Susma haykır, haksızlığa hayır sloganları attı. 

SİVİL MEMURLARIN YILARDIR HAKLARI VERİLMİYOR
Grup adına açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak yaklaşık 15 bin kişinin görev yaptığını belirtti. Sivil memurların her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olsalar da sadece isim olarak devlet memuru olduğunu ileri süren Mustafa Mengütaycı, "Çünkü bu kardeşlerimiz, uygulamada devlet memuru olarak değil, işçi olarak görülmekte ve çalıştırılmaktadır. Sivil memur kardeşlerimizin maalesef bir görev tanımı dahi bulunmamaktadır. Sivil memurlar, devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde görevlendirilmediği gibi yıllardır hakları da verilmemektedir. Kadrosu teknisyen yardımcısı olan memura çay dağıttırılmakta, temizlik yaptırılmakta, yeri geldiğinde bahçe sulattırılıp badana boya yaptırılmaktadır. 657 Sayılı Kanun ile işe alınan sivil memurlar, devlet memurları kanununda yer almayan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne göre polis gibi cezaya tabi tutulmaktadır. Bu yüzden sivil memurlar, amirlerinin iki dudağı arasına sıkışıp kalmaktadır. Bu yaşananların, ne Devlet Memurları Kanununda, ne de Anayasanın eşitlik ilkesinde yeri vardır. Emniyetteki sivil memurlar, ırgat değildir, amirinin iki dudağı arasına sıkışmış köle değildir. Sivil memurlar, devlet memurudur ve devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalıştırılmalıdır" dedi.

HAKSIZLIKLARA ARTIK YETER DİYORUZ 
Sivil memurların teşkilat içerisinde çalışmaları nedeniyle polislerin maruz kaldıkları psikolojik baskıya maruz kaldığını ve psikolojik olarak yıprandığını vurgulayan Mengütaycı, "Ceza alırken polis gibi görülen ancak iş ödüle gelince yok sayılan sivil memurlara ne yıpranma payı ne de terör tazminatı verilmektedir. Büro Memur-Sen olarak, emniyetteki sivil memurların uğradığı haksızlıklara artık Dur diyoruz. Artık Yeter diyoruz. Büro Memur-Sen olarak, Sivil memurların hakları ile ilgili yasal çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz. Yaklaşık 11 yıldır açılmayan görevde yükselme sınavının en kısa zamanda açılmasını istiyoruz. Sivil memur kardeşlerimizin acilen görev tanımının yapılmasını istiyoruz. Sivil memurların Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünden çıkarılmasını istiyoruz. Sivil memurlara yıpranma payı istiyoruz. Polislere ödenen terör tazminatının sivil memurlara da verilmesini istiyoruz. Kısacası, sivil memurların devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalışmasını istiyoruz" diye konuştu.

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans