DUYURULAR
Büro Memur-Sen Edirne Şubesi Kadınlar Gününü Kutladı

Büro Memur-Sen Edirne Şubesi Kadınlar Gününü Kutladı


Büro memur-sen Edirne şubesi, dünya kadınlar günü nedeniyle kadın üyelerle bir araya geldi.

Büro Memur Sen Edirne Şubesi, dünya kadınlar günü nedeniyle kadın üyelerine DSİ sosyal tesislerinde bir program düzenledi. Programa, Şube başkanı Mehmet sait Ercan, şube yönetim kurulu üyeleri, Memur-Sene bağlı sendikaların kadın komisyon başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda Büro Memur-Sen üyesi kadın katıldı.

Programda konuşan Şube Başkanı Memet Sait Ercan, kadınlar gününün 8 mart 1857 de Amerikanın Newyork kentinde fabrikada zor şartlarda çalışan kadınların, çalışma şartlarını iyileştirme adına yaptıkları grevle başlayan ve ölümlere kadar uzanan bir süre sonunda kadınlara adanmış bir gün olduğunu söyledi. Ercan, "Bu olaydan sonra 8 Martın dünya kadınlar günü olarak kabul edilse de bizim kutsal dinimiz 1400 yıl önce, kadının bulunduğu o günkü konumundan, ayakları altına cennet döşenen bir konuma getiren yüce dinin rahmet peygamberi, bu konuda adeta devrim yapmış ve kadının toplumdaki yerini belirlemiştir. Bizler de onun ümmeti olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bizim kutsal medeniyetimizde kadın varlığın bir diğer yarısı Havva, şefkat kahramanı Hacer, edep ve temizlik timsali Meryem, aşk ve sadakat örneği Züleyha, kutsak yükün taşıyıcısı Amine, dostluk, sadakat, güven ve sırdaşlığın zirvesi Hatice, eşinin hümeyrası Aişe demektir. Kadın, emanettir, annedir, umuttur. Kadın, geleceğimizdir, hayatın rengi ve kendisidir" dedi. 

Kadınların, hak ettiği yerde olduğu toplumların aynı zamanda gelişmesini sağlamış, medeniyet değerlerinin gereğini yerine getirmiş ülkeler olduğunu belirten Ercan, "Bir medeniyeti değerlendireceğimiz zaman, kadının yerine bakmak yeterli olacaktır. Dinimiz bu konuda kadına hak ettiği değeri en iyi şekilde vermiş, Cenneti anaların ayakları altına koymuş, kadınları da Allahın erkeklere bir emaneti olarak takdim etmiştir. Böyle yüce bir dinin ve abdestsiz çocuğunu emzirmeyen anaların temelini attığı bir medeniyetin temsilcileri olarak bugün kadınların şiddet, taciz ve tecavüz olaylarıyla karşılaşmaları utancından kurtulmamız gerekmektedir. Kadınlar sadece kadınlar gününde, sadece bu güne özel iki cümle sözle, güzel süslü laflarla bir çiçek vererek kutlamayı açıkça çokta samimi bulmuyorum. Bizler hayatımızın her safhasında bunu uygulamalıyız. Bir baba, bir eş, bir işveren, bir yönetici olarak kadınlarımızın haklarını bilmeli savunmalı ve her koşulda saygılı davranmalıyız. Kadın toplumun içinde ise o toplum medenidir. Kadın toplumun içinde ise o toplum ileridir. Kadın toplumun içinde ise o toplum üretkendir" diye konuştu.
Ercan, konuşmanın ardından Memur-Sen Konfederasyonun yetkili olduğu dönemlerde özellikle kadınlara yönelik sendikal kazanımların konu edildiği bir sunum yaptı.

Programda, Büro Memur-Sen Edirne Şubesinin bayan üyeleri arasında ilk kadın üye olan Nazan Bala onur plaketi verildi. Büro Memur-Sen Edirne Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı Serpil Atalaya, kadın üyelerden Hülya Karağaç, Semcen Demircan ve Şule Pehlivana da plaket, hediye çekilişinde 10 bayan üye hediye verildi. Canlı müzik eşliğindeki akşam yemeği ile program sona erdi.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans