DUYURULAR
Büro Memur-Sen, Dışişleri Bakanına Talepleri İletti

Büro Memur-Sen, Dışişleri Bakanına Talepleri İletti


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Memur-Sen’i ziyaret etti. Ziyarette bulunan Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Dışişleri Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin sorunlarını ve taleplerini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na iletti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ı ziyaret etti. Ziyarette Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri ve Memur-Sen'e bağlı sendikaların başkanları da hazır bulundu.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde gerçekleşen ziyarette, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, ve Genel Başkan Ali Yalçın, bir süre ikili olarak görüştü. Daha sonra Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bayraktutar, Hacı Bayram Tonbul, Mehmet Emin Esen, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Bakan Çavuşoğlu’nun danışmanlarının katılımıyla geniş bir istişare toplantısı yapıldı.

Memur-Sen’in, sadece bir sendika olmadığını, ümmetin sesi, mazlumların umudu olduğunu vurgulayan Yalçın, “İnsanlığın adaletle, dünyanın barışla ve huzur iklimiyle kucaklaşması için sorumluluk alıyor, çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Memur-Sen’in uluslararası alanda etkinliğinin ivme kazandığının da altını çizen Yalçın, konfederasyon ve sendikalar bazında, diğer ülkelerdeki konfederasyonlarla işbirliği anlaşması yaptıklarını, bu sayede uluslararası alanda da ikili ilişkilerin geliştirildiğini ifade etti. Ziyarette Yalçın, Memur-Sen’in yurt dışı çalışmaları hakkında bilgilendirme de yaptı.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, görüşme sırasında Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini içeren dosyayı Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na verdi. Birçok ülkede görevli yurtdışı sözleşmeli personelin ücretlerinin yetersiz olduğunu belirten Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, yurtdışı sözleşmeli personelin ücretlerinin en kısa sürede arttırılması gerektiğini söyledi. Toplu sözleşmede yurtdışı sözleşmeli personele aile yardımı verilmesini mutabakata bağladıklarını kaydeden Mehmet Hadi Erdoğmuş, sözleşmeli personele aile yardımının ödenmesi için teşkilat yasasında gerekli değişikliğinin en kısa sürede yapılmasını ve aile yardımının ödenmesini istedi.

Erdoğmuş, “Bunların yanı sıra yurtdışı sözleşmeli personele eğitim yardımı verilmelidir. Bakanlığın yurtdışı teşkilatına sürekli görevle atananlardan 14’üncü maddenin beşinci fıkrasına göre belirlenen dış temsilcilik gruplandırmasında, sondaki üç grupta yer alan temsilciliklerde görevli bulunanlar ile beraberlerindeki eş ve aile yardımı ödeneğine hak kazanan çocuklarının iki yılda bir defa olmak üzere Türkiye'ye gidiş-dönüş ulaşım masrafları bütçeden karşılanabiliyor. Misyonlarda sözleşmeli olarak çalıştırılan Türk uyruklu sözleşmeli personele de sondaki üç grupta yer alan temsilciliklerde görevli bulunanlar ile beraberlerindeki eş ve aile yardımı ödeneğine hak kazanan çocuklarının iki yılda bir defa olmak üzere Türkiye'ye gidiş-dönüş ulaşım masrafları bütçeden karşılanmalıdır. Türkiye’de çalışan kadın personel ilk altı ay için üç saat süt izni kullanabiliyor. Ancak TİP sözleşmesine göre sözleşmeli kadın personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir bu­çuk saat süt izni veriliyor. Bu adaletsizlik ortadan kaldırılarak yurtdışı sözleşmeli personele de Türkiye’de olduğu gibi 3 saat süt izni verilmelidir. Merkez memurlarının ataşe yardımcısı olarak yurtdışına görevlendirme şartlarında iyleştirme yapılmalıdır. Görev bölgeleri ve görev süresi merkez memurlarının lehine iyileştirilmeli ve ateşe yardımcılığına başvuru şarları asgariye çekilmelidir” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ise görüşmede, Memur-Sen'in kamu görevlilerine yönelik; mali, sosyal ve özlük haklarının geliştirilmesi için ortaya koyduğu iradeden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Memur-Sen’in uluslararası alanda İslam coğrafyası ve tüm insanlık için yürüttüğü faaliyetleri yakından takip ettiklerini belirten Çavuşoğlu,  Memur-Sen'e teşekkür etti. Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekilinin verdiği dosyayı inceleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurtdışı sözleşmeli personelin Türkiye’yi farklı ülkelerde en güzel şekilde temsil ettiğini ifade etti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık merkezde görev yapan ve yurtdışında sözleşmeli olarak çalışan tüm kamu görevlilerinin sorunları ve talepleri için gerekenin yapılacağını söyledi. Yurtdışı sözleşmeli personelin ülkeler arasındaki farklılıklar nedeniyle aldıkları ücretin düşük olduğunu bildiklerini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, yaşam şartlarının pahalı olduğu ülkelerde çalışanların ücretlerinin o ülkenin standartlarına uygun hale getireceklerini vurguladı.

BÜRO MEMUR-SEN’İN BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA İLETTİĞİ TALEPLER İÇİN TIKLAYINIZ

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans