DUYURULAR
Büro Memur-Sen’den Dışişleri Bakanlığı’na Ziyaret

Büro Memur-Sen’den Dışişleri Bakanlığı’na Ziyaret


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Büyükelçi Mustafa Pulat’a görevinin hayırlı olmasını dileyerek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti.

Büro Memur-Sen Genel Başkanımız Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Salih Çalışkan ve Şube Başkan Yardımcısı Barış Yünlü ile birlikte Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı olarak atanan Mustafa Pulat’ı ziyaret etti. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Mustafa Pulat’a görevinin hayırlı olmasını diledi.

Kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini Mustafa Pulat’a ileten Genel Başkan Yanbaz, özellikle yurtdışı sözleşmeli personelin sorunları üzerinde durdu. Yurtdışı sözleşmeli personelin 6 yıldır gerçekleşmeyen tavan ücret artışlarının biran evvel belirlenmesi ve uygulamaya geçilmesi gerektiğini vurgulayan Vecdi Yanbaz, “Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı ziyaret ederek yurtdışı sözleşmeli personelin tavan ücretlerinin arttırılması gerektiğini söyledik. Bakan Naci Ağbal, ilgili birimlere çalışmanın en kısa sürede sonlandırılması talimatını verdi. Bu konuda Dışişleri Bakanlığı olarak da gereken yapılmalı yurtdışı sözleşmeli personelin mağduriyeti biran önce çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

En önemli sorunlardan birinin de mobbing olduğunu vurgulayan Yanbaz, “Yurtdışında görev yapan sözleşmeli personel, kendinden ve ailesinden fedakarlık göstererek çalışıyor ve yurtdışında ülkemizi temsil ediyor. Sözleşmeli personelden sendikamıza mobbing uygulandığı yönünde şikayetler geliyor. Personele mobbing uygulanması çok rahatsız bir durum. Bilindiği gibi mobbing bir suçtur. Yurtdışı sözleşmeli personele misyon şeflerince köle zihniyetiyle uygulanan mobbinge seyirci kalmayacağız. Gerekirse hukuki süreç başlatacağız” diye konuştu.

Yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandığını kaydeden Yanbaz, konsolosluklarda da kimlik kartı dağıtımı yapıldığını hatırlattı. Yanbaz, “Yeni kimlik kartları nedeniyle konsolosluklarda fazla mesai yapan yurtdışı sözleşmeli personele fazla mesai ücretinin mutlaka ödenmelidir. Fazla mesai izinleri hala birçok misyonda maalesef uygulanmıyor. Kamu görevlilerimizin hakları verilmelidir” şeklinde konuştu.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Pulat, Büro Memur-Sen heyetine teşekkür etti. Bakanlıktaki kamu görevlilerinin sorunlarına dikkatle eğileceğini belirten Mustafa Pulat, “Yurtdışı sözleşmeli personelin tavan ücret artışlarının takipçisiyiz. Sendikanızın Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yaptığı görüşmenin ardından bakanlık olarak biz de bir heyeti Maliye Bakanlığı’na göndereceğiz. Maliye Bakanlığı yetkilileri ile ortak çalışma yapacağız. Bu konunun en kısa zamanda sonuçlandırılmasını bizler de arzu ediyoruz.  Fazla mesai izinlerinin uygulanması amacıyla geçtiğimiz yıl modül uygulaması başlatıldı. Bu konuda misyonlarımızı uyaracağız. Mobbinge her zaman karşıyız. Bu konudaki şikayetleri değerlendireceğiz ve gereğini yapacağız” dedi.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans