DUYURULAR
Büro Memur-Sen’den Adalet Bakanlığı’na Ziyaret

Büro Memur-Sen’den Adalet Bakanlığı’na Ziyaret


Büro Memur-Sen, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ile yaptığı görüşmede bakanlıktaki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’i ziyaret ederek bakanlıktaki kamu görevlilerinin sorun ve talepleri hakkında görüştü.

Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirildiğini hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, ülke genelindeki adliyelerde görev yapan yazı işleri müdürlerinin rotasyondan rahatsız olduğunu söyledi. Mustafa Mengutaycı, rotasyon nedeniyle yazı işleri müdürlerinin mağdur edilmemesi için gerekenin yapılmasını istedi.

Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına biran önce geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Mengutaycı, mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilene kadar da bu sınıfın haklarından faydalandırılmasını talep etti.

Çoğu adliyede memurların uzayan mahkemeler nedeniyle fazla mesai yaptığına dikkat çeken Mengutaycı, “Toplu sözleşmede Adalet Bakanlığı’ndaki fazla mesai ücreti ödenmesi oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartılmasını sağladık. Buna rağmen adliyelerde fazla mesai ücretlerinin ödenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Fazla mesaiye kalan adliyelerdeki memurlara hala ücret ödenmemektedir. Sıkıntılar giderilerek fazla mesai yapan herkese ücretleri ödenmelidir” dedi.

 

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek, bakanlık ve ülke genelindeki tüm adliyelerde çalışan tüm kamu görevlileriyle bir aile olduklarını belirtti. Müsteşar Kenan İpek, kamu görevlilerinin haklarının geliştirilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Rotasyon uygulamasının geçmişte uygulanmamasının bir eksiklik olduğunu bildiren Kenan İpek, rotasyonla birlikte kamu yararı olacağını söyledi. Mevcut görevde bulunan yazı işleri müdürlerine yönelik her hangi bir rotasyon uygulaması düşünmediklerini kaydeden İpek, bundan sonra göreve başlayan yazı işyeri müdürlerine rotasyon uygulanacağını anlattı. İpek, her yıl düzenli olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yapılacağını da açıkladı.

Mübaşirlerin yaşadıkları sıkıntıları bildiklerini açıklayan İpek, önümüzdeki süreçte teşkilat yasası çıkaracaklarını, mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesini bu yasada değerlendirmeye alacaklarını belirtti. İpek, fazla mesai ücretlerinin adaletli bir şekilde, fazla mesai yapan tüm kamu görevlilerine ödenmesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini kaydetti. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans