DUYURULAR
Büro Memur-Sen, Adalet Bakanıyla Görüştü

Büro Memur-Sen, Adalet Bakanıyla Görüştü


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Adalet Bakanı Kenan İpekle yaptığı görüşmede başta fazla mesai ücretleri olmak üzere bakanlık çalışanlarının sorunlarını ileterek sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, beraberindeki genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycıyla birlikte Adalet Bakanı Kenan İpekle görüştü. Personel Genel Müdür Yardımcısı Altan Fatih Mehan da görüşmede hazır bulundu.

FAZLA MESAİ ADALETSİZLİĞİ GİDERİLMELİ
Genel Başkan Yusuf Yazgan, görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili yaptığı açıklamada fazla mesai ücretleri üzerinde durdu. Ülke genelindeki tüm adliyelerde fazla mesai yapıldığını açıklayan Genel Başkan Yazgan, fazla mesai yapılmasına rağmen ücretinin ödenmemesini eleştirdi. Adalet Bakanlığında fazla mesai ücretlerinin ödenmesini toplu sözleşmede karara bağlayarak imza altına aldıklarını hatırlatan Yusuf Yazgan,  "Toplu sözleşmenin ardından adliyelerde fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili düzenleme dosya bazlı yapıldı. Bu düzenlemeye göre verildiği söylenilen mesai ücretinden Türkiye genelinde yararlanabilecek kamu görevlisi neredeyse yoktur. Ülke genelindeki tüm adliyelerde, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu ve diğer birimlerde görevli personel fazla mesai yapmaktadır. Düzenleme en kısa sürede yeniden revize edilmelidir. Adalet çalışanlarımıza yapılan adaletsizlik giderilmelidir" dedi.

MÜBAŞİRLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI
Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına değinen Yazgan, bakanlıktaki tüm kamu görevlilerinin görevde yükselebilmesine imkan sağlayacak şekilde yönetmelik hazırlanması gerektiğini söyledi. Görevde yükselme sınavına mübaşirlerin de katılabilmesi gerektiğini vurgulayan Yazgan, "Mübaşirler, sadece zabıt katipliği sınavına girebilmektedir. Bu engel ortadan kaldırılarak mübaşirlerin veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer kadrolarda da açılacak sınavlara girebilmesinin önünü açılmalıdır. Öte yandan adliyelerin adeta bel kemiği olan mübaşirler yaptıkları görev bakımında genel idari hizmetler sınıfına girmektedir. Bunun için mübaşirler yardımcı hizmetler sınıfından genel idari hizmetler sınıfına en kısa zamanda mutlaka geçirilmelidir. Mübaşirlerin önündeki engeller kaldırılmalıdır" diye konuştu.

Bakanlıkta 4/C statüsünde çalışan kamu görevlilerinin ek ödeme almak için açtıkları davayı kazandığını hatırlatan Yazgan, mahkeme kararına rağmen ek ödemelerin ödenmediğini söyledi. Yazgan, 4/Clilere ek ödemeleri verilerek haksızlığın giderilmesi gerektiğini kaydetti. Yemek yardımının arttırılmasını isteyen Yazgan, adalet çalışanlarına ulaşım yardımının da yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

DÜZENLEME REVİZE EDİLECEK
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Adalet Bakanı İpek, adliyelerdeki iş yoğunluğu nedeniyle yapılan fazla çalışmanın farkında olduklarını belirtti. Bakanlık olarak hiçbir çalışanın mağdur olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Bakan Kenan İpek tüm adliyelerle görüşeceklerini, fazla mesai ücretleriyle ilgili düzenlemeyi revize ederek mağduriyetlere son vereceklerini açıkladı. 

GÖREVDE YÜKSELME SINAVI HAZİRAN AYINDA
Bakan İpek, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını haziran ayının son haftasında yapmayı planladıklarını duyurdu. Mübaşirlerin yaptıkları görevlerin yadsınamayacağını açıklayan Kenan İpek, mübaşirlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi için çalışmanın sürdüğünü söyledi. Bakan İpek, mübaşirlerin veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer kadrolarda da açılacak sınavlara girebilmesi, 4/Clilere ek ödemelerin verilmesi, yemek yardımının arttırılması ve ulaşım yardımının verilmesi konularında gerekli incelemenin yapılacağını bildirdi. ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans