DUYURULAR
Büro Memur-Sen, Adalet Bakanı’yla Görüştü

Büro Memur-Sen, Adalet Bakanı’yla Görüştü


Büro Memur-Sen, Adalet Bakanı Kenan İpek ile yaptığı görüşmede personelle ilgili iletilen sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı ve Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Metin Alkan ile birlikte Adalet Bakanı Kenan İpek’le makamında görüştü. Bakanlık Personel Daire Başkanı İzzet Şensizoğlu da görüşmede hazır bulundu.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ YÖNETMELİĞİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarını Bakan İpek’e iletti. Genel yetkili sendika olarak bu yıl yapılan 3’üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerine katıldıklarını hatırlatan Genel Başkan Vekili Erdoğmuş, Adalet Bakanlığı’ndaki fazla mesai ücreti ödenmesi oranının yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartıldığını belirtti. Mehmet Hadi Erdoğmuş, fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili yönetmeliğin toplu sözleşme kararına uygun hale getirilerek en kısa zamanda yeniden düzenlemesini isteyerek fazla mesai ücretlerinin tabana yayılması gerektiğini söyledi.

ZABIT KATİPLERİNİN DERECELERİ EN KISA SÜREDE YÜKSELTİLMELİ

Zabıt katiplerinin kadro derecelerinin 3’üncü dereceye kadar yükseltilmesi konusunda toplu sözleşmede mutabakata varıldığını ifade eden Erdoğmuş, bu konunun en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

MÜBAŞİRLER GİH’E GEÇİRİLMELİ

Mübaşirlerin Genel İdari Hizmetler Sınıfına (GİH) geçirilmesini toplu sözleşmeye taşıdıkları aktaran Erdoğmuş, bu konuda mücadele verdiklerini ancak kanuni düzenleme yapılması gerektiği için teklifin kabul edilmediğini bildirdi. Mübaşirlerin yaptıkları görev bakamından GİH’e girdiğini vurgulayan Erdoğmuş, “Mübaşirler adliyelerimizin adeta bel kemiğidir. Mübaşirler, en kısa zamanda çıkarılacak bir kanunla GİH’e geçirilerek mağduriyetlerine son verilmedir. Bu konuda bakanlık olarak gerekli çalışmalar en kısa zamanda yapılmalıdır” dedi. Erdoğmuş, zabıt katipliği sınavını kazanan mübaşirlerin de en kısa zamanda atamalarının yapılmasını istedi.

FİİLİ HİZMET ZAMMINA DESTEK VERİLMELİ

Adliye çalışanlarına ve infaz koruma memurlarına fiili hizmet zammı yani yıpranma payı verilmesinin toplu sözleşmede karara bağlandığını açıklayan Erdoğmuş, bu konuda bakanlık olarak gerekli desteğin verilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğmuş, yazı işleri müdürlüğü mülakat sınavının en kısa sürede yapılmasını istedi. Denetimli Serbestlikte çalışan memurların da sendikalara üye olabilmesi gerektiğini anlatan Erdoğmuş, sendika hakkının verilmesi için gerekenin yapılmasını talep etti.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN GEREKEN YAPILACAK

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Adalet Bakanı Kenan İpek, personelin en iyi haklara sahip olarak en iyi şartlarda çalışması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Fazla mesai ücretlerinin bakanlık çalışanlarının hakkı olduğunu kaydeden Bakan Kenan İpek, fazla mesai ücreti yönetmeliğinin toplu sözleşme kararına uygun olarak en kısa sürede revize edileceğini açıkladı. Mübaşirlerin GİH’e geçirilmesi için bakanlık olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını bildiren Kenan İpek, zabıt katipliği sınavını kazanan mübaşirlerin atanması için yaptıkları çalışmada son aşamaya geldiklerini, en kısa zamanda atamaların yapılacağını duyurdu. Yazı işleri mülakat sınavının önümüzdeki günlerde yapılacağını belirten İpek, adliye çalışanlarına ve infaz koruma memurlarına fiili hizmet zammının verilmesi ve Denetimli Serbestlikte çalışan memurların sendikalara üye olabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılacağını vurguladı. İpek, hangi alanda olursa olsun personelin sorunlarının çözümü için gerekenin yapılacağını vurguladı.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans