DUYURULAR
Büro Memur-Sen 9’uncu Başkanlar Kurulu Yapıldı

Büro Memur-Sen 9’uncu Başkanlar Kurulu Yapıldı


Büro Memur-Sen Başkanları Kurulu geniş katılımla yapıldı. Başkanlar kuruluna katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, erdemliler topluluğu olarak kamu görevlileri ve ülke için mücadele ettiklerini söyledi. Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş ise “Teşkilatımızdan aldığımız güçle teşkilatımız ve kamu görevlilerimiz için çalışıyoruz

Büro Memur-Sen 9’uncu Başkanlar Kurulu, Anadolu Otel’de yapıldı. Başkanlar Kurulu toplantısını Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Genel Başkan Yardımcıları Vecdi Yanbaz, Kutbettin Aydın, Sezayi Soysal, Mustafa Mengütaycı ve Nihat Tunç ile ülkenin dört bir yanından gelen Büro Memur-Sen şube başkanları katıldı. Toplantıda teşkilat çalışmaları ve kamu görevlilerinin haklarını en iyi konuma getirmek için yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

 

ERDEMLİLER TOPLULUĞU ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞIYOR

Başkanlar kuruluna hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuşmasına, konfederasyonu 850 bin üyelere taşınmasında emeği büyük olan Büro Memur-Sen teşkilatlarını selamlayarak ve sendikal mücadelede hayatını kaybeden teşkilat mensuplarına rahmet dileyerek başladı. Kamu görevlilerinin temsilcisi ve sesi olan Memur-Sen teşkilatlarının erdemliler topluluğu olduğunu vurgulayan Genel Başkan Ali Yalçın, bu erdemliler topluluğunun bir yandan kamu görevlileri için mücadele verirken diğer yandan da ülkenin geleceği, özgürlükler, demokrasinin ilerlemesi, milletin refahı için çalıştığını kaydetti.

 

DEMOKRASİNİN KESİNTİYE UĞRATILMASINA İZİN VERMEDİK

Sendikacılıkta kısır çekişmelerin yaşandığı dönemde Memur-Sen’in ahlaklı sendikacılığın nasıl yapılacağını herkese öğrettiğinin altını çizen Ali Yalçın, “Sağımızdaki ve solumuzdaki sendikacılarla bizi kıyaslayanlar bizleri anlayamazlar. Bizler, temel hak ve özgürlüklerin arttırılması, demokrasimizin ilerlemesi, ülkemizin geleceği için mücadele veriyoruz, ter döküyoruz. Bizim kamu görevlilerimize, ülkemize ve milletimize hizmet etmemiz içimizdeki mücadele aşkını gösterir. Bizler bir idealin sendikasıyız. 28 Şubat’ı unutanlar, bizim neden ter döktüğümüzü anlayamazlar. Milletimiz tehdit edilerek yeni 28 Şubatlar ülkemize yaşatılmak istendi. Son 13 yıl içiresinde 7 defa darbe girişiminde bulunuldu ancak karşılarında Memur-Sen vardı. Bizler, demokrasinin kesintiye uğratılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz” dedi.

 

TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET DEDİK

Son zamanlarda yaşanan terör olaylarına değinen Yalçın, terör saldırılarıyla ülkenin terör sarmalına çekilmeye çalışıldığını söyledi. Emperyalist güçlerin Türkiye’yi oyun alanına dönüştürmeye çalıştığının altını çizen Yalçın, “Bu süreçte Memur-Sen olarak İstanbul’da, Diyarbakır’da, Ankara’da terör olaylarına yeter dedik. PKK silah bırakmalıdır dedik. Konu vatan, bayrak, kardeşliğimizse gerisi teferruattır diyerek yüzlerce sivil toplum kuruluşu ve yüzbinlerce vatandaşımızın katılımıyla Ankara’da teröre hayır, kardeşliğe evet dedik. Terör olayları artık bitmelidir. Terörü, bizler bir ve beraber olarak kardeşliğimizle yeneceğiz” diye konuştu.  

 

EN İYİ TOPLU SÖZLEŞMELERDEN BİRİNİ YAPTIK

Konuşmasına toplu sözleşme süreciyle devam eden Yalçın, toplu sözleşme öncesinde ‘Ben bilirim, ben yaparım’ zihniyetinde olmadan tüm sendika teşkilatlarıyla istişarelerde bulunduklarını belirtti. Oluşturulan taleplerin toplu sözleşmenin sonuna kadar ısrarcısı olduklarını kaydeden Yalçın, “Bizler tekliflerimizin arkasında durduk. Hükümetin ilk teklifi geldiğinde tüm sendikalarımızla birlikte ayağa kalkarak teklifin müzakere dahi edilemeyeceğini vurguladık ve tepkimizi gösterdik. Diğer konfederasyonlar ise adeta yere çakıldı, hükümetin teklifini müzakere etmek istedi. Bizler kamu görevlilerimizin toplu sözleşmede yaralarını sararken başkaları ülkemiz aleyhine yapılan eylemlerdekilerin yaralarını sarmaya çalıştı. İlk gününde kazanımlarla başladığımız toplu sözleşmeyi, mücadelelerimiz, girişimlerimiz sayesinde 200’ün üzerinde kazanımla tamamladık. Bu toplu sözleşme sendikacılık tarihinin en iyi toplu sözleşmelerinden birisidir. Elde ettiğimiz kazanımların 23’ü Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolumuzdaki memurlarımız içindir” diye konuştu.

 

KARDEŞLİK DUYGUSU YOK EDİLMEK İSTENİYOR

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Erdoğmuş ise konuşmasına son zamanlarda artan terör olaylarına değinerek başladı.   Sendika olarak,  yaşanan terör saldırılarını, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefret ve şiddetle kınadıklarını vurgulayan Erdoğmuş, “Maalesef ülkemizin dört bir yanında yaşanan hain terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerimiz için yüreğimiz yanıyor. Şehitlerimizin evlerine ateş düşerken, ülke olarak, 78 milyon vatandaş hep birlikte gözyaşı döküyoruz. Bu canice yapılan terör saldırılarının amacı ülkemizde iç karışıklık çıkartmak, milletimizin ve ülkemizin geleceğini karatmaya yöneliktir. Yapılan saldırılarla, asırlarla bir arada yaşayan, Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Arap, Alevi, Suni olarak kardeşçe yaşayan milletimizin arasına nifak sokulmak, kardeşlik duygusu yok edilmek istenmektedir” dedi.

 

BİRLİK RUHU İÇİNDE TERÖRE CEVABINI VERECEĞİZ

Terör saldırıları karşısında sağduyu çağrısı yapan Erdoğmuş, “İpi, yurtdışında ve yurtiçindeki karanlık odakların elinde olan kalleş terör örgütleri bilmelidir ki; doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bir ve beraber olan milletimizin kardeşliğini bozmaya hiçbir güç yetmeyecektir.   Bu süreçte milletimize düşen görev sağduyulu olmak, terör örgütlerinin ve onları kurgulayan oyun kurucuların tuzağına düşmemektir. Birlik ruhu içerisinde, ortak akılla, aklıselim davranarak, ülke olarak yekvücut olarak teröre, terör örgütlerine, terörü besleyen ve yönlendiren kirli odaklara en güzel cevabı vereceğiz. Terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

 

DİK DURARAK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Geçtiğimiz aralık ayında yapılan genel kurulun ardından teşkilatların başarı çalışmalarıyla 54 bin 908 üye ile 4’ünce kez yetkili sendika olduklarını hatırlatan Erdoğmuş, Büro Memur-Sen bayrağının zirvede dalgalandırılmasını sağlayan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

Genel yetkili sendika olan 3’üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerine katıldıklarını aktaran Erdoğmuş, toplu sözleşmede hizmet kolundaki yaklaşık 300 bin memuru temsil ettiklerini belirtti. Erdoğmuş, “Toplu sözleşmede diklenmedik ancak dik durduk. Hükümetin ilk teklifini yetersiz bulan Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak ayağa kalkarak tepkimizi gösterdik, teklifin müzakere dahi edilemeyeceğini söyledik. Bizler teklifi yetersiz bulurken diğer konfederasyonlar masada çakılı kalarak teklifi müzakere etmeye kalkıştı. Yürüttüğümüz başarılı çalışmalarla Memur-Senimizle birlikte toplam 213 kazanıma imza attık. Bu kazanımların büyük bir bölümü hizmet kolumuzdaki memurlarımızı ilgilendirmektedir. Elde ettiğimiz önemli kazanımlarla hizmet kolumuzdaki memurların sorunlarını çözüme kavuşturduk. Tabiî ki bu kazanımları sendika olarak yeterli görmüyoruz. İçimizdeki mücadele aşkımızla teşkilatımıza ve kamu görevlilerimize hizmet etmeye ve sorunlarını çözüme kavuşturmaya aralıksız devam edeceğiz. Allah’ın izni ve siz değerli teşkilatlarımızın desteğiyle yeni yeni kazanımlara imza atacağız” şeklinde konuştu.

ŞUBELERE ARAÇ

Şubeleri güçlü olan bir sendikanın genel merkezinin de güçlü olacağını ifade eden Erdoğmuş, bunun için her zaman önceliği şubelere, teşkilatlara verdiklerini belirtti. Şubeleri, teşkilatları ötekileştirmeden, herkese eşit mesafede durarak, kardeşlik bilinci içerisinde hareket ederek çalıştıklarının altını çizen Erdoğmuş, “Yıllardır sendikamızı omuzlayan, derdiyle dertlenen, sevinciyle sevinen siz değerli şubelerimizin özverili çalışmaları yadsınamaz. Biliyoruz ki, hepimiz zaman zaman zorluklar yaşadık. Kurumlar arasında zaman zaman yürüyerek, zaman zaman dolmuşlarla sendikamız için mekik dokuduk. İşte bizlerde sizlerin yaşadığı zorlukları bir nebzede olsa hafifletmek için şubelerimizi araçlarla buluşturmaya karar verdik. Sizlerin genel kurulda verdiği karar üzerine kiralama yerine satın alma modeliyle sizlere satın aldığımız araçları teslim edeceğiz. Yeni araçlarınız hayırlı olsun. Allah kaza bela vermeden kullanmayı, sendikamıza ve kamu görevlilerimize hizmet etmeyi nasip eylesin” dedi.

 

YENİ PROJELERE İMZA ATILACAK

Sendika olarak yeniliklere, gelişmelere her zaman açık olduklarını kaydeden Erdoğmuş, bu kapsamda sendikanın sitesini yenileyerek daha modern hale getirdikleri belirtti. Büro Memur-Sen teşkilatına ve kamu görevlilerini hizmet etmeye aralıksız devam edeceklerini vurgulayan Erdoğmuş, önümüzdeki süreçte yeni projelere imza atacaklarını söylerdi. Erdoğmuş, “Gecemizi gündüzümüze katarak, mesai mevhumu gözetmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Teşkilatlarımızla buluşmaya, kamu görevlilerimizle bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki süreçte teşkilatımıza yönelik eğitim programları, bölge toplantıları, büyük Türkiye buluşmaları düzenleyeceğiz. Şubelerimiz genel kurullarını aynı tarihlerde yapacak olup, bu sürece genel merkez tarafından katiyetle müdahil olunmayacaktır. Başta sendika yöneticilerimiz olmak üzere işyeri temsilcilerimize yoğun bir sendikal eğitim çalışmaları yapacağız. Bu eğitim çalışmalarında temel sendikal kavramlar, dünyada sendikal anlayışlar, temel sendikal yasalar, sendika liderliği becerisini geliştirme, Dünya’da ve Türkiye’de sendikacılık gibi konularda eğitim projelerini hayata geçireceğiz. Sendikacılığı yaparken uluslararası sendikal hareketin tecrübelerinden yararlanmak zorundayız. Bu çerçevede sendikamız uluslararası sendikalardan Uluslararası Kamu Çalışanları Sendikalar Birliği ve Avrupa Kamu Çalışanları Sendikalar Birliği’ne üyelik müracaatında bulunmak için çalışmalara başlayacağız.  Balkanlarda, Türk Cumhuriyetlerinde, Afrika’da, Arap ülkelerinde ve dünyanın her yerinde sektörümüzde bulunan sendikalarla eğitim ve işbirliği anlaşmaları yaparak siz değerli başkanlarımı imkânlar ölçüsünde yurt dışına sendikal çalışmalara götüreceğiz.  Sendikal çalışmalarımızın niteliğini artırmak için sendikal yayınlar yayımlayacağız. Kurum çalıştayları sendikacılık ruhuna uygun ve özlenen haliyle yapılacaktır. Bu bağlamda oluşturulacak heyetlerde; siyaset, bürokrasi ve akademik camiadan uzman kişiler yer alacaktır. Çalışmalar raporlandırılıp ilgili bakanlıklara veya Başbakan’a sunulup gerekli takip çalışmaları özenle yapılacaktır. Bu çalışmalar aynı zamanda toplu sözleşme taleplerine de ışık tutacaktır. Hayat boyu öğrenmeyi şiar edinen bir sendikacılık anlayışı gereği üniversitelerde eğitim ve öğretim anlaşmaları imzalanacak ve üyelerimize uygun fiyatlar karşılığı lisans bitirme, yüksek lisans ve doktora yapma imkânı tanınacaktır. Allah’ın izni ve sizlerin desteğiyle bu projelerimizi hayata geçirmeye, çalışmaya ve mücadele etmeye tüm hızımızla devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş’un açılış konuşmasının ardından genel merkez yönetim kurulu üyeleri görev alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve sunum yaptı. Toplantıda şube başkanları da söz alarak yapılan ve yapılmasını istedikleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Başkanlar kurulunda, toplu sözleşme taleplerine dikkat çekmek için Balıkesir’den Ankara’ya düzenlenen bisikletli eyleme destek veren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve bisikletleriyle pedal çeviren sendika üyelerine plaket verildi.

 

Toplantının sonunda satın alınan araçlar, şubelere dağıtıldı. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans