DUYURULAR
ALMAN ÇAVUŞUN KORKUNÇ İTİRAFI

ALMAN ÇAVUŞUN KORKUNÇ İTİRAFI


Afganistanda gÖrev yapan Alman çavuş Wohlgethan: "Mayınlı araziye tesbit için elma atıp çocukları koşturuyorduk. Mayın patlamazsa çocuklar elmayı alıyordu.
 
Mayın patlarsa çocuklar paramparça oluyordu. Biz de yolumuza devam ediyorduk."
Taliban’a karşı Afganistan’ı işgal eden ABD güdümlü Haçlı ordusunun alçaklıkları, yaptıkları karşısında vicdan azabı çeken askerlerin itiraflarıyla bir bir ortaya çıkıyor. 2001 yılından beri Afganistan’da Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü (ISAF) adı altında faaliyet gÖsteren işgal kuvvetleri bünyesinde gÖrevli Alman Özel Tim mensubu (KSK) çavuş Achim Wohlgethan, 2002 yılında 6 ay gÖrev yaptığı Afganistan’da yaşadıklarını “Son Durak Kabil” (Endstation Kabul) adıyla kitaplaştırdı. Piyasaya yeni çıkan kitabında, işgalcilerin Afganlara yaptığı zulmü gÖzler Önüne seren Wohlgethan, daha Önce de Afganistan’daki askerlerinin insanlık dışı skandallarıyla gündeme gelen Almanya’da tartışmalara neden oldu.
 
çOCUKLARI MAYINLI ARAZİYE SALIYORLAR
Kitabında, ISAF askerlerinin sivil halka karşı muamelesinin ne denli insanlık dışı olduğunu Örnekleriyle anlatan Wohlgethan, askerlerin, mayınlı olmasından şüphelendikleri arazide çocukları kullanarak mayın taraması yaptıklarını yazıyor. Wohlgethan’ın anlattıklarına gÖre ISAF askerleri, mayın olduğundan şüphelendikleri araziye meyve ve çeşitli yiyecekler atarak Afgan çocuklarına yiyecekleri almalarını sÖylüyorlar. Wohlgethan, devamını şÖyle aktarıyor: “çocuk elmanın peşinden koştuğunda herhangi bir patlama yaşanmıyorsa bÖlgenin temiz olduğuna ve mayınlanmamış olduğuna karar veriliyordu. Mayın patlarsa da çocuk şansına küsüyordu.”
 
“KENDİMDEN İĞRENİYORUM”
Ordudaki gÖrevini bıraktıktan sonra yazdığı kitabında, yaptıkları karşısında kendisinden iğrendiğini ifade eden Wohlgethan, bir keresinde kendisine doğru gelen küçük bir Afgan kızı, canlı bomba olabilir korkusuyla üzerine otomatik silahla ateş açarak Öldürdüğünü de anlatarak, “Kendimi hiç bu kadar boş ve tükenmiş hissetmemiştim” diyor. Afganistan’da yaşananların dünya kamuoyundan gizlendiğini dile getiren Wohlgethan, Alman birliklerinin Afganistan’daki gÖrevlendirilmesinde, izin verilmemiş olmasına rağmen Almanya Askeri Karşı İstihbaratı Servisi’ndeki (MAD) yasa dışı casusluk faaliyetlerinin bulunduğunu da yazıyor. Alkol bağımlısı Alman askerlerinin sapık ilişkilerinin de anlatıldığı kitabın Önümüzdeki günlerde Almanya’da ordu hakkında daha sert eleştirilere neden olması bekleniyor.
 
ALMAN BAKAN “YALAN” DEMİŞTİ
Yaklaşık 5 yıl Guantganamo’da suçsuz yere işkence gÖren ve daha sonra serbest bırakılan Murat Kurnaz da 2002 yılında, Guantanamo’ya gÖtürülmeden Önce Afganistan’da gizli bir Amerikan hapishanesinde sorgulanırken Alman Özel Tim mensupları tarafından sorgulandığını ve kendisine işkence yapıldığını açıklamıştı. DÖnemin Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, Kurnaz’ın sÖzlerinin doğru olamayacağını ileri sürerek bunun ne Alman askerlerinin gÖrev kapsamıyla ne de kurallarla bağdaştığını iddia etmişti. Afganistan’daki Alman askerleri, 2006 yılında da insan kafataslarıyla çektirdikleri fotoğraflarla gündeme gelmişti. Afganistan’da halen NATO üyesi ülkelerden 53 bin asker bulunuyor. Bunların 3 bini Alman.
 
http://www.8sutun.com/node/52337

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans