DUYURULAR
Adliyelerdeki Memurların Hakları Verilmeli

Adliyelerdeki Memurların Hakları Verilmeli


Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımsı Mustafa Mengutaycı, adliyelerdeki memurların sorunlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Mübaşirler, hakları olan genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Fazla mesai yapan memurların ücreti ödenmeli, zabıt katiplerinin dereceleri yükseltilmelidir. Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, ülkenin 81 ilinde ve ilçelerindeki adliyelerde görev yapan memurların sorunlarıyla ilgili açıklama yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı, her geçen gün iş yükü artan adliyelerdeki memurlara adaletli davranılmadığını ileri sürdü.

MÜBAŞİRLER GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMELİ

Adliyelerde yargılama faaliyetinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfında bulunmasının adil olmadığını kaydeden Mustafa Mengutaycı, “Mübaşirler, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinde yardımcı hizmetler sınıfı içerisinde değerlendirilse de yaptıkları görevler nedeniyle genel idari hizmetler sınıfına girmektedir. Mübaşirler, hakim tarafından verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak verilen görevleri yerine getirme, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütme, duruşmanın düzenini sağlama gibi önemli görevler üstlenmektedir. Yaptığı bu görevler nedeniyle mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfındaki diğer unvanlardan bir farklılığı bulunmamaktadır. Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfında yer almaması anayasal eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırıdır. Bunun için adliyelerdeki mübaşirler, askeri yargıdaki gibi genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir” dedi.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMELİ

Çoğu adliyede memurların uzayan mahkemeler nedeniyle fazla mesai yaptığını belirten Mengutaycı, “Toplu sözleşmede Adalet Bakanlığı’ndaki fazla mesai ücreti ödenmesi oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartılmasını sağladık. Buna rağmen fazla mesai ücretlerinin ödenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Bilindiği gibi Anayasamıza göre angarya yasaktır. Maalesef Anayasa’ya uyulmuyor. Bu adaletsizlik en kısa sürede giderilmelidir. Fazla mesaiye kalan adliyelerdeki memurların tamamına ücreti ödenmelidir. Memurlarımızın alın terinin karşılığı verilmelidir” diye konuştu.

ZABIT KATİPLERİNİN DERECELERİ YÜKSELTİLMELİ

Zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesinin toplu sözleşmede karar altına alındığını hatırlatan Mengutaycı, bu konuda hala bir çalışma yapılmamasını eleştirdi. Mengutaycı, en kısa sürede yapılacak çalışmalarla zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir” diyen Mengutaycı, taleplerle ilgili açıklamasını “Yazı işleri ve şube müdürlerinin ek göstergeleri 3000’e çıkarılmalıdır. 4/C’li olarak adliyelerde çalışan personel kadroya alınmalıdır. Adalet uzmanlığı kadroları biran önce oluşturulmalı ve uzmanlık kadrolarına mutlaka kurum içinden atamalar yapılmalıdır. Emanet memurlarının iş riski tazminatları ve adalet hizmetleri tazminatları arttırılmalı, ücretleri yükseltilmelidir. Döner sermaye oluşturularak UYAP ve SMS gelirlerinden personele pay verilmelidir. Görevde yükselme sınavları daha şeffaf kriterleri barındırmalıdır” şeklinde sürdürdü. 

 

MİLLİYET: http://www.milliyet.com.tr/adliye-memurlarinin-sorunlarina-iliskin-ankara-yerelhaber-1328710/

HÜRRİYET: http://www.hurriyet.com.tr/adliye-memurlari-haklarini-istiyor-40093479

MY MEMUR: http://www.mymemur.com.tr/adliye-memurlarinin-sorunlarina-iliskin-aciklama-78304h.htm

MYNET: http://yurthaber.mynet.com/ankara-haberleri/adliye-memurlarinin-sorunlarina-iliskin-aciklama-2532511

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans