DUYURULAR
Adalet Bakanlığı’nda Adaletsizliğe Dur Denilmeli

Adalet Bakanlığı’nda Adaletsizliğe Dur Denilmeli


Adaletin tesis edilmesinde söz sahibi olan Adalet Bakanlığı’nda açıkça banka promosyonu adaletsizliği yaşanmaktadır. Banka promosyonları hakim, savcı ve tüm kamu görevlilerine eşit dağıtılması gerekirken, hakim ve savcılara imtiyaz verilmesi bakanlığın ‘Adalet’ vasfına gölge düşürmektedir.

Adalet Bakanlığı’nda, ülkemizin dört bir yanındaki adliyelerde, mahkemelerde, yazı işlerinde, icralarda kısacası bakanlığa bağlı tüm birimlerde çalışan idari işler müdürü, yazı işleri müdürü, icra müdürü, icra müdür yardımcısı, şef, zabıt katibi, veznedar, mübaşir, şoför, santral memuru, emanet memuru, aşçı, bekçi, pedagog, psikolog ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personeli gibi 113 bin kamu görevlisi ülkemiz, milletimiz ve adaletin tesisi için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır.

Hal böyleyken; Adalet Bakanlığı’ndaki tüm düzenlemelerde maalesef 113 bin kamu görevlisi değil, 14 bin hakim ve savcı dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi, 2010 yılında yayımlanan Başbakanlık Genelgesine göre tamamı personele eşit olarak dağıtılması gereken banka promosyonları dağıtımında da adil davranılmamakta, hakim ve savcılara ön planda tutulmaktadır.

Hakim ve savcılara, kamu görevlilerinden daha yüksek banka promosyonu verilmesi planlanmaktadır. Bu uygulama ile 14 bin hakim ve savcı dikkate alınmakta, 113 bin kamu görevlisi ise açıkça ötekileştirilmektedir. Adaletin merkezi olan bakanlıkta kamu görevlilerine adaletsiz davranılması asla kabul edilemez bir tutumdur.

Unutulmamalıdır ki, Adalet Bakanlığı sadece hakim ve savcılardan ibaret değildir. Kamu görevlilerinin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili taleplerimizde, topu Maliye Bakanlığı’na atan Adalet Bakanlığı’nın kendi inisiyatifinde olan bir konuda adil davranması gerektiğini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hatırlatıyoruz.

Büro Memur-Sen olarak, kendini milletten ayrı gören, kendi personelini ötekileştiren, personel arasında ayrımcılık yapan, adil davranmayan, kamu görevlilerinin alacağı promosyona göz diken, kamu görevlilerinin emeğini sömüren Adalet Bakanı, bürokrat, hakim ve savcı istemiyoruz.

Gecelerce nöbet tutan memurlara bir kuruş bile nöbet ücreti vermeyen, mesai mefhumu olmaksızın çalışan memurlara fazla çalışma ücretini ödemeyen, memurları unutan bir bakanlık istemiyoruz.

Banka promosyonları, Anayasa Mahkemesi’nde nasıl hakim, savcı ve kamu görevlilerine eşit dağıtılıyorsa, Adalet Bakanlığı’nda da eşitlik ilkesi benimsenmelidir.

Genel Yetkili ve Adalet Bakanlığı’nda Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak, başta banka promosyonları olmak üzere, Adalet Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerimize yapılan tüm adaletsizlikler son buluncaya kadar mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. Haksızlıklar giderilinceye kadar dik durmaya, kamu görevlilerimizin haklarını haykırmaya devam edeceğiz. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans